statystyki

Nowy szlak przemytu ludzi i pomysły na Schengen

autor: Katarzyna Stańko20.09.2017, 07:35; Aktualizacja: 20.09.2017, 08:11
imigranci, granica

6 września komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos potwierdził, że Bruksela pracuje nad zmianami kodeksu Schengen. Nie chciał jednak podawać szczegółów i podważać idei swobodnego przepływu osób w ramach UE.źródło: ShutterStock

Na przejściach polsko-niemieckich pojawili się migranci z Syrii i Iraku. Jednocześnie Berlin i Paryż, przy wsparciu kilku państw, proponują wydłużenie czasu kontroli na granicach wewnętrznych Unii.

Francja i Niemcy chcą zaostrzenia reguł Schengen. Oba państwa mogą liczyć co najmniej na poparcie Danii i Austrii. Równocześnie pojawiają się wiarygodne informacje o otwarciu nowego szlaku przez gangi przemycające migrantów z Turcji do Europy. Biegnie on przez Morze Czarne, Rumunię, Słowację i Polskę do RFN. Jeśli presja na granicę na Odrze się nasili, Berlin zdobędzie argument na rzecz rozmontowania Schengen.

O wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych UE Paryż i Berlin mówią już oficjalnie. – Jesteśmy zgodni z ministrem Thomasem de Maiziere’em (szef MSW RFN – red.), że przedłużenie tymczasowych kontroli o dwa lata w razie zaistnienia zagrożenia będzie dobrze przyjęte przez resztę państw strefy – mówił francuski minister spraw wewnętrznych Gérard Collomb na ubiegłotygodniowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli.

6 września komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos potwierdził, że Bruksela pracuje nad zmianami kodeksu Schengen. Nie chciał jednak podawać szczegółów i podważać idei swobodnego przepływu osób w ramach UE.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie