statystyki

Nowy szlak przemytu ludzi i pomysły na Schengen

autor: Katarzyna Stańko20.09.2017, 07:35; Aktualizacja: 20.09.2017, 08:11
imigranci, granica

6 września komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos potwierdził, że Bruksela pracuje nad zmianami kodeksu Schengen. Nie chciał jednak podawać szczegółów i podważać idei swobodnego przepływu osób w ramach UE.źródło: ShutterStock

Na przejściach polsko-niemieckich pojawili się migranci z Syrii i Iraku. Jednocześnie Berlin i Paryż, przy wsparciu kilku państw, proponują wydłużenie czasu kontroli na granicach wewnętrznych Unii.

Francja i Niemcy chcą zaostrzenia reguł Schengen. Oba państwa mogą liczyć co najmniej na poparcie Danii i Austrii. Równocześnie pojawiają się wiarygodne informacje o otwarciu nowego szlaku przez gangi przemycające migrantów z Turcji do Europy. Biegnie on przez Morze Czarne, Rumunię, Słowację i Polskę do RFN. Jeśli presja na granicę na Odrze się nasili, Berlin zdobędzie argument na rzecz rozmontowania Schengen.

O wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych UE Paryż i Berlin mówią już oficjalnie. – Jesteśmy zgodni z ministrem Thomasem de Maiziere’em (szef MSW RFN – red.), że przedłużenie tymczasowych kontroli o dwa lata w razie zaistnienia zagrożenia będzie dobrze przyjęte przez resztę państw strefy – mówił francuski minister spraw wewnętrznych Gérard Collomb na ubiegłotygodniowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli.

6 września komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos potwierdził, że Bruksela pracuje nad zmianami kodeksu Schengen. Nie chciał jednak podawać szczegółów i podważać idei swobodnego przepływu osób w ramach UE.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie