statystyki

Walka z imigracją zamiast secesji

autor: Bartłomiej Niedziński19.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 19.09.2017, 09:09
W ciągu 4,5 roku rządów centrolewicowej koalicji do Włoch przedostało się ponad 600 tys. osób

W ciągu 4,5 roku rządów centrolewicowej koalicji do Włoch przedostało się ponad 600 tys. osóbźródło: ShutterStock

Liga Północna wyrasta na największe ugrupowanie prawicowe na Półwyspie Apenińskim. Liga Północna, która w latach 90. XX w. odnosiła względne sukcesy, postulując oderwanie się północnej, bogatszej części Włoch, przeżywa renesans popularności.

To efekt zmiany priorytetów partii – sprawa secesji została odłożona na później, teraz głównym hasłem jest walka z nielegalną imigracją, którą Włosi coraz bardziej postrzegają jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.

Według sondaży na Ligę Północną chce głosować obecnie ok. 15 proc. Włochów – ustępuje ona tylko rządzącej Partii Demokratycznej i populistycznemu Ruchowi Pięciu Gwiazd, za to nieznacznie wyprzedza główne dotychczas ugrupowanie centroprawicy – reaktywowaną przez Silvio Berlusconiego Forza Italia. Przesunięcie w układzie sił jest jeszcze bardziej widoczne, jeśli się weźmie pod uwagę, że w ostatnich wyborach parlamentarnych, w lutym 2013 r., Liga dostała zaledwie 4,1 proc. głosów.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie