statystyki

Ani ptasia grypa ani Rosja nie zatrzymają rekordowego eksportu naszej żywności

autor: Janusz K. Kowalski22.08.2017, 07:40; Aktualizacja: 22.08.2017, 08:31
W tym roku wzrost wartości polskiego eksportu związany jest również z rosnącymi cenami żywności na świecie – na przykład ceny masła są ponaddwukrotnie wyższe niż przed rokiem. W przemyśle spożywczym pracuje ok. 400 tys. osób.

W tym roku wzrost wartości polskiego eksportu związany jest również z rosnącymi cenami żywności na świecie – na przykład ceny masła są ponaddwukrotnie wyższe niż przed rokiem. W przemyśle spożywczym pracuje ok. 400 tys. osób.źródło: ShutterStock

W I półroczu tego roku eksport produktów rolno-spożywczych osiągnął wartość 12,8 mld euro. To o 9,6 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju.

Jeśli ta dynamika utrzyma się w II półroczu, sprzedaż naszej żywności na rynkach zagranicznych może przekroczyć 26 mld euro. Nigdy wcześniej nie była tak duża. Eksport rośnie mimo rosyjskiej blokady na import z Polski wielu ważnych produktów rolno-spożywczych – m.in. mięsa, wyrobów mleczarskich oraz owoców i warzyw. Nie hamują go również zakazy na import drobiu wprowadzone przez niektóre kraje pozaunijne – m.in. przez Chiny, Japonię, RPA i Tajwan w związku z pojawieniem się u nas ognisk ptasiej grypy w końcu ubiegłego roku i na początku tego roku.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie