statystyki

Na pomoc Żydom. Nie tylko w Bernie

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz17.08.2017, 07:31; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:07
Żydzi w Leżajsku

Żydzi w Leżajskuźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Dzięki Henrykowi Sławikowi na Węgrzech ocalało 5 tys. żydowskich uchodźców. Czwórka polskich dyplomatów z Berna, która – współpracując podczas drugiej wojny światowej z organizacjami żydowskimi – wystawiała paszporty południowoamerykańskie ratujące przed Zagładą, to niejedyni przedstawiciele polskiego państwa zaangażowani w pomoc Żydom.

 Obok Aleksandra Ładosia, Juliusza Kühla, Konstantego Rokickiego i Stefana Ryniewicza, podobną działalność prowadzili dyplomaci i oficerowie wywiadu w Japonii, Niemczech i na Węgrzech.

Japonia

Jak informowała „Gazeta Lwowska” we wrześniu 1937 r., Polska i Japonia „doszły do wniosku, że pożądana jest między nimi wymiana ambasadorów i na wiosnę roku bieżącego zdecydowano w zasadzie podnieść wzajemne poselstwa do rangi ambasad”. Polska Agencja Telegraficzna precyzowała, że prezydent RP mianował na stanowisko szefa placówki Tadeusza Romera.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie