Odkrycia dokonano w czasie realizacji projektu inwentaryzacji turystyczno-krajoznawczej, poświęconego ciekawym miejscom w powiecie jarosławskim.

Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu ocenił w rozmowie z PAP, że nowo odkryty schron jest bardzo mało znanym obiektem i na pewno jest gratką dla miłośników militariów.

Jest to prawdopodobnie schron bojowy typu Regelbau 514, będący elementem niemieckich umocnień granicznych z II wojny światowej, zwanej "Pozycja Graniczna Galicja" (niem. Galizische Grenzstellung). Była to niemiecka odpowiedź na radziecką „Linię Mołotowa”.

Sawiński przypomniał, że tzw. „Linia Mołotowa” w Polsce południowo-wschodniej znana jest głównie z przemyskiego i rawsko-ruskiego Rejonu Umocnionego, jednego z najdłuższych systemów obronnych w Europie. Ciągnął się on od Karpat po Bałtyk. „Znacznie mniej znana jest tematyka niemieckich umocnień granicznych z okresu II wojny światowej tzw. Pozycja Graniczna Galicja, w skład której wchodzi m.in. odkryty schron bojowy z miejscowości Wierzbna” – mówił Sawiński.

Odkryty schron znajduje się na terenie prywatnym. Dotychczas udało się ustalić, że to schron bojowy przeznaczony dla jednego karabinu maszynowego, umieszczonego za płytą pancerną, do ognia bocznego. Płyta pancerna o grubości 200 mm, przystosowana była do użycia karabinu maszynowego MG 34.

Prowadzona w ramach projektu inwentaryzacja rozpoczęła się w kwietniu br. Pracę w terenie prowadzą dwaj przewodnicy beskidzcy: Andrzej Bajan i Marcin Warchoła. Ich zadaniem jest dotarcie do wszystkich gmin i miejscowości powiatu oraz sporządzenie listy najciekawszych i godnych uwagi miejsc ciekawych ze względów turystycznych, krajoznawczych czy rekreacyjnych. Sporządzają oni także dokumentację fotograficzną.

Zdaniem Sawińskiego podobnych pomysłów inwentaryzacyjnych w skali Polski jest niewiele i są to zazwyczaj projekty obejmujące całe województwa. Natomiast inicjatywa powiatu jarosławskiego dotycząca tylko jednego powiatu jest projektem pionierskim.

„Liczymy, że dzięki temu projektowi uda się zweryfikować potencjał turystyczny naszego powiatu. Uzyskane dane będą niezwykle pomocne w przygotowywaniu nowych materiałów promocyjnych, zachęcających do odwiedzenia Ziemi Jarosławskiej, być może takich, jak innowacyjna aplikacja internetowa, ale na razie poczekajmy na ostateczne efekty” – zaznaczył starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.

Agnieszka Pipała (PAP)