W środę w Sejmie odbywa się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka

"Panie ministrze Błaszczak, jest Pan twarzą pogardy i strachu, które rządzą dziś w Polsce" - powiedział poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń. "Pogarda i strach rządzą dziś w Polsce: pogarda dla każdej inności, pogarda dla zwykłego człowieka, którego można torturować aż do śmierci, strach i jego sianie w społeczeństwie. I pan, panie ministrze, jest twarzą tej pogardy i strachu" - mówił.

W ocenie Suchonia, przez "każdy z 596 dni, w którym Błaszczak jest ministrem, swoją butą, arogancją, rażącym brakiem nadzoru i niszczeniem służb pokazywał, że nie nadaje się na to stanowisko".

Zdaniem posła Nowoczesnej, szef MSWiA "zorganizował Polakom świat strachu". "W tym świecie pogardy i strachu każdą Polkę i każdego Polaka, i każde dziecko mogą spotkać efekty pańskich zaniedbań, tak jak spotkało Igora Stachowiaka we Wrocławiu" - mówił.

"Skutkiem pańskich zaniedbań oraz porażającego braku nadzoru, braku odpowiedniego szkolenia i czystki kadrowej jest zagrożenie bezpieczeństwa państwa i obywateli" - dodał poseł Nowoczesnej.

"Panie ministrze czas najwyższy zrobić to, co za waszych 596 dni rządów pogardy i strachu zrobiono z funkcjonariuszami: włóżcie z panem ministrem Zielińskim skrzydła aniołów, siadajcie na konia i dla dobra Polski i Polaków, galopem opuszczajcie wasze stanowiska" - wzywał.

Poseł Adam Szłapka (Nowoczesna) mówił, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "trzyma ministra Błaszczaka na stanowisku, dlatego, że chciał dokładnie takiego człowieka, jak minister Błaszczak". Według niego, szef MSWiA jest człowiekiem "uległym, bez kręgosłupa i honoru, który wykonuje wszystkie polecenia".

"Panie prezesie, każe pan nam płacić bardzo wysoką cenę za pana decyzję, cenę naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski" - mówił.

W ocenie Szłapki, Błaszczak jest "beznadziejnym ministrem". "Panie prezesie, to pan podejmuje decyzje, proszę zabrać Błaszczaka na Nowogrodzką (...), niech skończy niszczyć poczucie naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa Polski" - dodał.