Jak poinformował PAP przed rozpoczęciem porannych rozmów Szymański, w ramach pierwszego dnia obrad Rady Europejskiej Brexit ma być również tematem krótkiej wymiany zdań między szefami rządów UE-27, podczas której głos ma zabrać premier Beata Szydło.

Szymański zwrócił uwagę, że wśród kluczowych kwestii mandatu negocjacyjnego UE-27 znalazły się prawa Polaków na Wyspach oraz rozliczenie finansowe pomiędzy Wielką Brytanią a Unią.

"Jesteśmy zadowoleni z brzmienia mandatu i rozpoczęcia negocjacji. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w pierwszej kolejności rozwiązane mają być właśnie zagadnienia ochrony praw nabytych obywateli państw członkowskich" - podkreślił.

Jak dodał, rząd jest w tej sprawie "w stałym kontakcie" zarówno z unijnym zespołem negocjacyjnym Michela Barniera, jak i stroną brytyjską.

W czwartek po południu w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt szefów państw i rządów UE. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć premier Beata Szydło.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma krótko poinformować pozostałych liderów unijnych o wpływie wyborów parlamentarnych na Brexit. Później, już bez jej udziału, "27" ma podjąć decyzje ws. kryteriów dotyczących wyboru nowych siedzib dla zlokalizowanych w Londynie unijnej agencji ds. leków oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

Ponadto na szczycie UE ma zapaść decyzja ws. uruchomienia wzmocnionej współpracy w obronności, przywódcy mają dać zielone światło na przedłużenie sankcji wobec Rosji i zająć się migracją, zwłaszcza kwestią szlaku przez centralną część Morza Śródziemnego z Libii do Włoch. (PAP)