Oznacza to, że w ciągu dwóch lat liczba pasażerów wzrosła o ponad 60 proc.

"Kolej wąskotorowa przeżywa rozkwit, jest wyjątkową atrakcją, która dzięki swojej atmosferze przyciąga coraz więcej pasażerów" - napisano w opracowaniu UTK.

Według urzędu wzrost liczby pasażerów stanowi sukces poszczególnych operatorów, którzy w pełni starają się wykorzystać atrakcyjność przewozów wąskotorowych. W wielu wypadkach kolej wąskotorowa odgrywa rolę głównej atrakcji regionu, zapewnia możliwość odbycia podróży po obszarze o wyjątkowych walorach przyrodniczych lub stanowi miejską atrakcję dla najmłodszych.

Największą liczbę pociągów uruchamiały koleje w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, śląskim i podkarpackim. Liczba pociągów w województwie wielkopolskim związana jest z działalnością Kolei Parkowej Maltanka stanowiącej miejską atrakcję dla najmłodszych oraz z regularnymi codziennymi połączeniami Pleszewskiej Kolei Wąskotorowej.

W województwie podkarpackim i zachodniopomorskim najwięcej pociągów uruchamianych jest w sezonie letnim, kiedy to ruch turystyczny zapewnia dużą liczbę podróżnych.

Jak podaje UTK w latach 2014-2016 łączna długość linii wąskotorowych wyniosła 649 km. W 2016 r. eksploatowano blisko 395 km. Znacznie mniejsza długość użytkowanych linii wynika najczęściej ze złego stanu technicznego infrastruktury uniemożliwiającego wykorzystanie dawnych szlaków.(PAP)