statystyki

Marihuana w Sejmie: Posłowie udają, że pomogą

autor: Klara Klinger, Aleksandra Kurowska20.06.2017, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2017, 11:13
Resort zdrowia powołuje się na brak potwierdzonej skuteczności w innych schorzeniach niż padaczka

Resort zdrowia powołuje się na brak potwierdzonej skuteczności w innych schorzeniach niż padaczkaźródło: ShutterStock

Preparaty z konopi indyjskich mają trafić do polskich aptek. Problem w tym, że projekt, który ma to umożliwić, został mocno okrojony i ma niewiele wspólnego z tym pierwotnym.

Z projektu zainicjowanego przez Kukiz’15 wycięto m.in. możliwość upraw konopi w Polsce. – Marihuana jako lek zostanie dopuszczona na rynek. To krok w dobrą stronę, jednak tylko symboliczny – uważa dr Jerzy Jarosz z Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie. Podobnego zdania jest Marek Balicki, były minister zdrowia. Wiele zależy od tego, czy preparat będzie przepisywany przez lekarzy i refundowany – a jeżeli tak, to dla kogo, a także jaki będzie jego koszt.

Pacjenci liczą, że może przynajmniej uda się dopisać jedną poprawkę – gwarancję, że apteka będzie miała obowiązek dostarczenia pacjentowi leku. Na razie projekt ustawy tego nie zapewnia.

– Obecnie część chorych otrzymuje finansowanie z Ministerstwa Zdrowia, które sprowadza leki z zagranicy w ramach tzw. importu docelowego. Po dopuszczeniu do obrotu w Polsce, jeżeli lek nie zostanie wpisany na listę refundacyjną, chorzy będą musieli za leczenie zapłacić sami – mówi Mirosław Zieliński z Krajowego Forum Chorób Rzadkich.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie