statystyki

Kosztowna pomyłka Theresy May

autor: Bartłomiej Niedziński12.06.2017, 08:19; Aktualizacja: 12.06.2017, 09:17
Jest niemal pewne, że May nie przetrwa do końca kadencji

Jest niemal pewne, że May nie przetrwa do końca kadencjiźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: STRINGER

Brytyjska premier liczyła, że przedterminowe wybory dadzą jej silniejszy mandat do rozmów z Unią Europejską, ale to Bruksela ma teraz większość atutów w ręku.

Theresie May najprawdopodobniej uda się pozostać na stanowisku premier Wielkiej Brytanii, ale słaby wynik jej Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych powoduje, iż pozycja Londynu w negocjacjach na temat warunków wystąpienia z Unii Europejskiej znacząco osłabła.

Przez cały weekend trwały rozmowy konserwatystów z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP), od poparcia której zależy polityczna przyszłość May.

Partia Konserwatywna zdobyła w czwartek 318 mandatów – o 13 mniej, niż miała do tej pory i o osiem mniej, niż wynosi bezwzględna większość (w praktyce do bezwzględnej większości wystarczy 322, bo siedmiu deputowanych z północnoirlandzkiej Sinn Fein nie obejmie mandatów). Spośród ugrupowań, które dostały się do Izby Gmin, jedynie mająca 10 posłów DUP jest skłonna poprzeć gabinet May. Obu partiom jest zresztą po drodze ze sobą w wielu kwestiach – brexitu, przyszłości Wielkiej Brytanii, walki z terroryzmem, podniesienia kwoty wolnej od podatku czy systemu odstraszania nuklearnego Trident, choć DUP jest bardziej konserwatywna w kwestiach światopoglądowych. Jutro jej liderka Arlene Foster będzie rozmawiać na Downing Street z Theresą May, choć wszystkie dotychczasowe wypowiedzi wskazują, że porozumienie jest blisko. Nie będzie to jednak koalicja, lecz wsparcie dla mniejszościowego rządu konserwatystów. Porozumienie musi być sfinalizowane przed następnym poniedziałkiem, kiedy zbierze się nowy parlament, a królowa wygłosi mowę przedstawiającą legislacyjne plany rządu.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie