statystyki

Zbigniew Brzeziński: Globalny Amerykanin w czasach małej Ameryki

autor: Zbigniew Parafianowicz29.05.2017, 07:31; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:16
Profesor Brzeziński, doradca prezydenta Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego, był jednym z najbardziej wpływowych strategów polityki zagranicznej USA.

Profesor Brzeziński, doradca prezydenta Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego, był jednym z najbardziej wpływowych strategów polityki zagranicznej USA.źródło: PAP
autor zdjęcia: ANDREAS GEBERT

Profesor Brzeziński, doradca prezydenta Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego, był jednym z najbardziej wpływowych strategów polityki zagranicznej USA.

Oglądając zdjęcie, na którym Zbigniew Brzeziński – w przerwie rokowań w Camp David – rozgrywa partię szachów z Menachemem „Biegunem” Beginem, zawsze zastanawiałem się, czy rozmawiali ze sobą po polsku. Obaj dorastali w szczycie szaleństwa niemieckiego nazizmu. Brzeziński jako syn polskiego dyplomaty w Lipsku. Begin jako lider sytuowanego po prawej stronie i wspieranego przez wywiad wojskowy II RP Bejtaru – organizacji, która później odegrała ważną rolę w budowaniu państwa Izrael. Obaj pochodzili z kraju, gdzie zimno i pada. Obaj zmieniali świat. Popełniali wielkie błędy. Częściej jednak podejmowali decyzje, które kierowały historię na nowe tory.

Zdjęcie z Camp David mówi więcej niż najlepsza biografia. Nie można bardziej bezpretensjonalnie uwiecznić wielkich ludzi.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie