statystyki

Suchodolska: Akademia savoir- vivre’u

autor: Mira Suchodolska05.05.2017, 07:18; Aktualizacja: 05.05.2017, 08:36
Książki

Profesor Duszyński w polemice przekonuje, że walczy ze stereotypami: „Zapewne jakieś wycinkowe doświadczenia z instytucjami szkolnictwa wyższego i nauki ugruntowały w nich poczucie niskiej wartości tych instytucji i słabej jakości wykształcenia tam zdobywanego”źródło: ShutterStock

Nie wiem, czy mam się czuć zaszczycona, czy rozśmieszona. A może urażona. Na pewno zaś czuję zażenowanie – poziomem debaty nad poważnym problemem, a raczej kilkoma, o których napisałam w tekście z 31 marca „Akademia”. Było w nim o sporze dr. Kamila Kuleszy i jego Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów (CZMIS) z Instytutem Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN).

 Jednostkowej sprawie, ale nieźle obrazującej stosunki i sposób działania publicznych instytucji naukowych. Oraz o jeszcze jednej, równie ważnej, jeśli nie ważniejszej kwestii – sposobie wydawania pieniędzy na naukę, oraz honorariach, jakie pobierają prominentni pracownicy PAN.

Tutaj warto zacytować: „W 2015 r. głośna była w środowisku naukowym sprawa związana z Instytutem Chemii Fizycznej PAN, kiedy na skutek audytu wszczętego jeszcze przez prof. Michała Kleibera, poprzednika obecnego prezesa PAN, prof. Jerzego Duszyńskiego, okazało się, że w ciągu dwóch lat dwie osoby z kierownictwa IChF zarobiły ok. 1,5 mln zł.

Przeprowadzony tam audyt wykazał, że w 2014 r. dyrektor tej naukowej placówki zarobił ponad 600 tys. zł (ponad 50 tys. zł miesięcznie), a jego zastępca ok. 400 tys. zł (ponad 33 tys. zł miesięcznie). Historię opisał portal WirtualnaPolska.pl, ale bałagan szybko został zamieciony pod dywan.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie