Prezydencki Ośrodek im. Obamy (The Obama Presidential Center), bo taka będzie oficjalna nazwa prezydenckiej biblioteki Obamy, będzie się składał z trzech budynków, w tym z muzeum w kształcie wieży, o ogólnej powierzchni użytkowej prawie 21 tys. metrów kwadratowych.

Ośrodek Obamy powstanie w South Side w Chicago, gdzie urodzony na Hawajach Obama mieszkał, założył rodzinę i rozpoczął karierę polityczną. Oprócz muzeum, w którym zostaną zgromadzone archiwa z okresu dwóch kadencji prezydenckich Obamy (2009–2017), w ośrodku będą się znajdowały sale wykładowe, galerie, wystawy pamiątek z prywatnej kolekcji b. prezydenta i jego małżonki Michelle (urodzonej w Chicago).

„Wszyscy przecież chcą obejrzeć sukienki Michelle” – zażartował Obama podczas ceremonii prezentacji projektu biblioteki swojego imienia.

Koszt budowy ośrodka oceniany jest na ponad 500 mln dolarów. Fundusze te będą pochodziły z prywatnych źródeł, jednak miasto Chicago, którego burmistrzem jest Rahm Emanuel, były szef gabinetu prezydenta Obamy, podaruje Fundacji Obamy działkę o powierzchni 8 hektarów. Fundacja im. Obamy rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na budowę i fundusz wydatków nadzwyczajnych Prezydenckiego Ośrodka im. Obamy w styczniu tego roku.

Zdaniem przedstawicieli Fundacji im. Obamy budowa biblioteki przyczyni się do stworzenia setek tymczasowych miejsc pracy, a po otwarciu ośrodka będzie tam 300 stałych miejsc pracy.

Analiza dokonana przez Uniwersytet Chicago przewiduje, że ośrodek Obamy odwiedzi rocznie 800 tys. osób, w tym ponad 350 tys. turystów spoza Chicago.

„Chcemy, aby była to światowej klasy instytucja kształcenia młodych ludzi, przywódców zmian na lepsze w swoich społecznościach, w swoich krajach i na świecie” - powiedział Barack Obama podczas uroczystości prezentacji projektu ośrodka. Było to zaledwie drugie publiczne wystąpienie Obamy od momentu złożenia urzędu.

Zwyczaj budowy prezydenckich bibliotek - nazywanych przez satyryków „piramidami amerykańskich prezydentów” - datuje się od czasu prezydenta Franklina D. Roosevelta, który przekazał swoją posiadłość w miejscowości Hyde Park w stanie Nowy Jork na przechowanie dokumentów i pamiątek związanych z okresem jego rządów w Białym Domu (1933-1945).

Obecnie w Stanach Zjednoczonych działa 13 bibliotek prezydenckich. Obiekty te budowane są ze składek prywatnych, a po oddaniu do użytku zarządzane przez Narodową Administrację Archiwów i Dokumentów (National Archives and Records Administration – NARA). Działalność bibliotek prezydenckich jest finansowana z budżetu federalnego. Utrzymanie 13 bibliotek prezydenckich kosztuje amerykańskich podatników ok. 60 mln dolarów rocznie.