Oskarżeni, którzy przebywają w areszcie tymczasowym są duńskimi obywatelami bądź cudzoziemcami mieszkającymi w Danii. Grozi im co najmniej cztery lata więzienia - poinformowała prokurator Lise-Lotte Nilas.

Dodała też, że postępowanie w tej sprawie umożliwiły informacje, jakie rok temu duńscy śledczy otrzymali od "zagranicznych partnerów".

Pod koniec marca minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg z Duńskiej Partii Liberalnej wezwała Duńczyków, by zgłaszali władzom wszelkie podejrzane osoby, które nie mówią po duńsku.

W marcu za przynależność do Państwa Islamskiego sąd pozbawił obywatelstwa urodzonego w Danii Kurda o podwójnym tureckim i duńskim obywatelstwie; był to pierwszy tego rodzaju przypadek w kraju.

25-letni Enes Ciftci został także skazany na 6 lat więzienia za współudział w aktach terroru, popełnionych podczas jego dwukrotnego pobytu w Syrii w 2013 roku - poinformował sąd w komunikacie.

W 2015 roku duński sąd pozbawił obywatelstwa radykalnego imama z Maroka, ale w przeciwieństwie do Ciftciego nabył on obywatelstwo Danii w drodze naturalizacji, a nie poprzez urodzenie.