statystyki

Wybory prezydenckie we Francji: Marni zaklinacze problemów

autor: Bartłomiej Niedziński20.04.2017, 07:40; Aktualizacja: 20.04.2017, 08:04
Temat zagrożenia terrorystycznego najczęściej podnosiła Marine Le Pen, liderka prawicowo-populistycznego Frontu Narodowego.

Temat zagrożenia terrorystycznego najczęściej podnosiła Marine Le Pen, liderka prawicowo-populistycznego Frontu Narodowego.źródło: ShutterStock

Żaden z kandydatów nie potrafił przekonać wyborców, że ma dobry pomysł na wyciągnięcie kraju z kryzysu. Zagrożenie terrorystyczne, imigracja i problemy z integracją, stagnacja gospodarcza i sposoby na jej przełamanie, bezrobocie, miejsce kraju w Unii Europejskiej i strefie euro oraz stosunek do Rosji były głównymi tematami w tegorocznej kampanii prezydenckiej we Francji.

 Brak wyraźnego faworyta wyborów najlepiej dowodzi tego, że żaden z kandydatów nie potrafił dać przekonującej recepty na wszystkie bolączki dzisiejszej Francji.

Temat zagrożenia terrorystycznego najczęściej podnosiła Marine Le Pen, liderka prawicowo-populistycznego Frontu Narodowego. Nie była to absolutnie sprawa wydumana – w ciągu ostatniego półtora roku Francja przeżyła dwa wielkie ataki terrorystyczne – w Paryżu w listopadzie 2015 r. i w Nicei w lipcu 2016 r., w których zginęło ponad 230 osób – oraz kilka mniejszych. Sprawcami wszystkich byli zradykalizowani muzułmanie, czy to mieszkający we Francji od urodzenia, czy to ci, którzy przyjechali specjalnie, aby przeprowadzić zamach. Tak więc kwestia bezpieczeństwa była łatwym sposobem na zdobywanie punktów w sondażach. Od listopada 2015 r. w kraju obowiązuje stan wyjątkowy. We wtorek Le Pen zapowiedziała, że jeśli wygra, wprowadzi czasowe moratorium na wszelką imigrację do Francji – nawet tę legalną.

Ale nie ona jedna obiecuje ostrzejszą walkę z radykalizmem islamskim oraz ograniczenie imigracji – temat podjął także kandydat centroprawicy, były premier François Fillon, który do czasu wybuchu afery z fikcyjnym zatrudnianiem rodziny za publiczne pieniądze był faworytem wyborów.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Seff(2017-04-20 14:41) Zgłoś naruszenie 01

    No cóż, może Opatrzność da poczuć gorzki smak przegranej w końcu I runda wyborów odbywa się drodzy lewacy: Niedziela Miłosierdzia Bożego. A może pamiętacie, kiedy A. Duda został wybrany na Prezydenta RP. W Zielone Świątki. Jeśli za tę Francję dobrowolnie cierpiała przez 50 lat stygmatyczka Matha Robin to będziecie mieli nie małą zagwostkę?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie