Liczba niewypłacalnych firm w I kwartale br. wzrosła o 29 proc. wobec I kwartału 2016 r. - wynika z raportu Euler Hermes. Najgorzej wypadają firmy budowlane - w tym czasie upadłość ogłosiło o 59 proc. więcej firm z tego sektora.

Jak wskazano w opublikowanym we wtorek raporcie, liczba firm, które ogłosiły upadłość w I kwartale br. była porównywalna ze średnią miesięczną z drugiej połowy 2016 roku. "Nie mamy więc do czynienia ze zmianą, ale z kontynuacją trendu" - zaznaczono. Autorzy badania prognozują, że ta tendencja nie zmieni się w najbliższej przyszłości.

Liczba niewypłacalnych firm budowlanych w I kwartale 2017 r. wzrosła o 59 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. Na początku tego roku upadłość dotyczyła przede wszystkim mniejszych firm z tego sektora, ale w marcu upadłość częściej ogłaszały większe przedsiębiorstwa budowlane, o obrotach do kilkudziesięciu milionów złotych.

Euler Hermes ocenia, że w budownictwie infrastrukturalnym problemem jest brak gotowych projektów. Z tego powodu w ostatnich kwartałach ok. 80 proc. rozpisywanych i rozstrzyganych przetargów działało w systemie "projektuj i buduj", co opóźniało dopływ środków na place budowy – zaprojektowanie, konsultacje i niezbędne zgody zajmują często minimum rok.

"Dopływ środków na place budów będzie stopniowy i raczej bardziej wyraźnie widoczny dopiero w drugiej połowie roku, a najpewniej w kolejnych latach" - czytamy w raporcie. Zdaniem ekspertów, będzie to decydujące dla wyniku całej branży budowlanej.

Autorzy badania wskazali, że wśród firm usługowych w I kwartale br. niewypłacalność wzrosła o 26 proc. w porównaniu z I kwartałem 2016 r. Problemy miały m.in. firmy obsługujące procesy inwestycyjne, przedsiębiorstwa inżynieryjno-projektowe, a także firmy z sektora gastronomiczno-turystycznego. Mimo iż w ostatnich latach Polacy coraz więcej pieniędzy zostawiali w firmach z tego ostatniego sektora, to - jak podkreślono w raporcie - rynek ten jest trudny, sezonowy i zmienny.

W I kwartale br. najrzadziej upadłość ogłaszały hurtownie; liczba niewypłacalnych firm z tej branży wzrosła o 3 proc. w porównaniu z I kwartałem 2016 r. Wśród niewypłacalnych hurtowni najwięcej było dystrybutorów artykułów spożywczych i innych dóbr konsumpcyjnych (obuwia, farmaceutyków). Ryzykownym biznesem – jak wynika z danych - był też handel częściami motoryzacyjnymi oraz paliwami i produktami ropopochodnymi.

Euler Hermes, spółka zależna firmy Allianz, działa na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. (PAP)