Zapytany o obecny stosunek do własnej wypowiedzi z 2012 roku, gdy jako szef Centralnego Dowództwa Wojsk USA wśród trzech największych zagrożeń dla Stanów Zjednoczonych wskazał "Iran, Iran i Iran", Mattis powiedział, że ta ocena jest nadal aktualna.

"(Iran) był (wtedy) głównym państwowym sponsorem terroryzmu i kontynuuje to zachowanie obecnie" - powiedział Mattis dziennikarzom w Londynie na wspólnej konferencji z brytyjskim ministrem obrony Michaelem Fallonem.

Szef Pentagonu zastrzegł jednak, że obecnie "w szerszej perspektywie" Korea Północna jest większym zagrożeniem niż Teheran.

Działania komunistycznego reżimu północnokoreańskiego nazwał "zagrożeniem zarówno w warstwie retorycznej, jak i rosnącego potencjału". Postępowanie władz w Pjongjangu, które jest "lekkomyślne", "musi zostać powstrzymane" - podkreślił.

"Będziemy współpracować ze społecznością międzynarodową w tej sprawie, już to robimy" - zapewnił.

Podczas konferencji minister Fallon podkreślił, że sojusznicy w NATO powinni co roku zwiększać wydatki na cele obronne do wymaganych 2 proc. PKB. "Wraz z ministrem Mattisem zgodziliśmy się, że inne kraje też muszą stanąć teraz na wysokości zadania, a kraje niespełniające obecnie wymogu 2 proc. powinny przynajmniej zgodzić się w sprawie corocznych realnych podwyżek (wydatków)" - powiedział Fallon.