statystyki

Wyborczy dylemat May

autor: Bartłomiej Niedziński13.03.2017, 07:30; Aktualizacja: 13.03.2017, 07:58
Theresa May

Theresa Mayźródło: ShutterStock

Rozpisanie wyborów dałoby premier silniejszy mandat w negocjacjach w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

Nieco w cieniu wydarzeń związanych z występowaniem Wielkiej Brytanii z Unii przybierają na sile spekulacje na temat przedterminowych wyborów parlamentarnych w tym kraju, które miałyby ułatwić brexit. Mimo rosnącej presji wewnątrz własnej partii premier Theresa May na razie wyklucza taki scenariusz.

Po przejęciu stanowiska szefa rządu z rąk Davida Camerona w lipcu zeszłego roku May kilka razy deklarowała, że nie będzie rozpisywać wcześniejszych wyborów, lecz odbędą się one zgodnie z planem, czyli w maju 2020 r. Wtedy jednak nowe wybory traktowano jako sposób na zablokowanie brexitu. Od tego czasu sytuacja się zmieniła. May pokazała, że nie zamierza kwestionować wyników czerwcowego referendum, i zapowiedziała, że najpóźniej w marcu złoży formalną notyfikację o zamiarze opuszczenia UE. Niemal wszyscy posłowie Partii Konserwatywnej, mimo że większość z nich była przeciwna brexitowi, zaakceptowali to stanowisko.

Z punktu widzenia politycznej strategii nowe wybory miałyby sens. W ostatnich, które odbyły się w maju 2015 r., konserwatyści uzyskali – zresztą dość niespodziewanie – bezwzględną większość, ale wynoszącą tylko cztery mandaty powyżej połowy. Biorąc pod uwagę, że główna siła opozycji – Partia Pracy – pod kierownictwem socjalisty Jeremy’ego Corbyna znajduje się w kompletnej rozsypce, podobnie jak Liberalni Demokraci, zaś eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) osiągnęła swój cel i właściwie straciła rację bytu, wynik konserwatystów może być tylko lepszy. Według niektórych symulacji konserwatyści mogliby mieć w Izbie Gmin przewagę nawet 100 mandatów, czyli podobną do tej, jaką miała Margaret Thatcher w najlepszych czasach. Głosowanie mogłoby się odbyć 4 maja, kiedy w części okręgów przeprowadzone będą wybory lokalne.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie