Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 10 osób, w tym lidera zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanych m.in. o sutenerstwo. Policjanci przeszukali mieszkania na terenie woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, w których znajdowały się agencje towarzyskie.

Z policyjnych ustaleń wynika, że cztery osoby zatrzymane na Warmii i Mazurach trudniły się sutenerstwem i kuplerstwem, tj. ułatwianiem innej osobie uprawiania nierządu. W zamian za udostępnianie mieszkania, zamieszczanie ogłoszeń na internetowych portalach erotycznych czy dowóz do klienta przestępcy otrzymywali prowizje. Według ustaleń CBŚP, sutenerzy wzbogacili się na tym procederze o ponad 150 tys. zł.

"Wśród zatrzymanych jest jedna kobieta. Na przestępczą drogę weszła po tym, gdy sama stała się ofiarą. Kiedy w przeszłości znalazła się w trudnej sytuacji, jeden z członków grupy zaoferował jej dach nad głową w zamian za usługi seksualne. Doświadczenie to nie przeszkodziło jej w wykorzystywaniu innych kobiet. Teraz jej dawny +opiekun+ odpowie również za tamto przestępstwo" - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Podczas przeszukań lokali, w których oferowane były usługi towarzyskie, policjanci zabezpieczyli m.in. pistolet hukowy, kamizelkę taktyczną, fałszywe dokumenty i marihuanę.

Jak poinformowało CBŚP, zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z czerpaniem korzyści z cudzego nierządu, za co grozi do 5 lat więzienia. Wobec zatrzymanych, Prokurator Okręgowy w Suwałkach, zastosował dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

W tym samym czasie, funkcjonariusze zatrzymali w Trójmieście czterech mężczyzn i dwie kobiety – mieszkańców Gdańska i Sopotu. Z ustaleń CBŚP wynika, że byli członkami, działającej od 2011 roku w tym mieście, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się sutenerstwem.

"Na rzecz gangsterów +pracowało+ przynajmniej 50 kobiet. Sutenerzy udostępniali prostytutkom lokale i zamieszczali ogłoszenia na portalach erotycznych. W zamian za to otrzymywali 50 proc. zarobionych pieniędzy. Z prostytucji kobiet podejrzani osiągnęli minimum 240 tys. zł nielegalnego dochodu" - powiedziała Hamelusz.

Liderem grupy był 27-letni Tomasz D. ps. "Dworas", który wydawał polecenia i nadzorował całokształt działalności. "Funkcjonowały tzw. telefonistki które odbierały telefony od klientów i kierowały ich pod adres, gdzie miała zostać wykonana usługa. W procederze działali również kierowcy-ochroniarze. Ich zadaniem było zawiezienie prostytutki pod wskazany adres i odbiór pieniędzy za zamówioną usługę" - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

"W razie nieposłuszeństwa i prób odmowy wykonywania usług seksualnych, +ochroniarze+ dyscyplinowali kobiety, także używając przemocy" – wyjaśnił z kolei prokurator Mariusz Marciniak z Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, który to wydział prowadzi śledztwo w sprawie.

Prokuratorzy przedstawili zatrzymanym zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej i czerpania korzyści z nierządu. "Dworas" usłyszał także zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Decyzją sądu 27-latek i jeden z członków grupy zostali aresztowani.

Zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia, liderowi grupy - nawet 10 lat pozbawienia wolności.(PAP)