statystyki

Donald "Dekret" Trump nie musi pytać Kongresu

autor: Bartłomiej Niedziński31.01.2017, 07:57; Aktualizacja: 31.01.2017, 08:02
W ciągu tygodnia urzędowania Trump wydał cztery dekrety

W ciągu tygodnia urzędowania Trump wydał cztery dekretyźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MICHAEL REYNOLDS

USA To, że prezydent kolejną kluczową dla kraju decyzję podejmuje indywidualnie, musi budzić zaniepokojenie.

Można się spierać o to, czy dekret Donalda Trumpa czasowo zakazujący wjazdu do USA obywatelom siedmiu muzułmańskich państw realnie poprawi bezpieczeństwo Amerykanów, czy też nie. Jednak sposób jego wprowadzenia w życie pozostawia wiele do życzenia. Na razie jego efektem są przede wszystkim chaos i protesty. Zaniepokojenie budzi także to, że nowy prezydent – który wcześniej nie sprawował żadnego urzędu publicznego – najwyraźniej chce podejmować decyzje nie tylko pomijając Kongres, lecz nawet swoich współpracowników.

Podpisane w piątek rozporządzenie wykonawcze zawiesza na 120 dni przyjmowanie przez Stany Zjednoczone uchodźców oraz na 90 dni zabrania wpuszczania do kraju obywateli Iraku, Iranu, Jemenu, Libii, Somalii i Sudanu, zaś obywateli Syrii na czas nieokreślony. Przez ten czas mają zostać wypracowane nowe procedury sprawdzania wjeżdżających. O zakazie wjazdu dla muzułmanów – wszystkich, a nie tylko z tych krajów – Trump mówił podczas kampanii wyborczej, a biorąc pod uwagę, że przez pierwsze kilka dni urzędowania pokazał już, iż naprawdę ma zamiar swoje obietnice realizować, jego wprowadzenie samo w sobie nie powinno być wielkim zaskoczeniem.

Ale to, że wszedł w życie bez żadnych zapowiedzi, zaskoczeniem już było – nie tylko dla osób z wymienionych krajów, które były zawracane z amerykańskich lotnisk, lecz nawet władz czy części członków Partii Republikańskiej. – Wszystko działa bardzo dobrze. Widzicie na lotniskach, że już po wszystkim. Będziemy mieć bardzo restrykcyjny zakaz i bardzo dokładną weryfikację, coś, co powinniśmy mieć w tym kraju od wielu lat – przekonywał Trump w sobotę po południu.

W rzeczywistości jednak na lotniskach panowały raczej chaos i dezorientacja niż porządek. Na dodatek przed portami i w centrach amerykańskich miast trwały demonstracje przeciwników Trumpa solidaryzujących się z objętymi restrykcjami.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Jan(2017-01-31 22:36) Zgłoś naruszenie 10

    Podobno nic nie jest tak stare jak wczorajsza gazeta - czyli i wiadomosci w niej ! Od ilus dziesiatkow lat przybywaja rozne osoby do Europy. Kto chce to moze przejrzec stare gazety - pomimo, ze prasa przemilcza i klamie dosc czesto, to jednak opisuje tez co sie dzieje. Pierscien naokolo Paryza, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwecja,... w Internecie tez jest duzo relacji jak to nie funkcjonuje. Nawet nie madra merkel jakis czas temu powiedziala, ze Multi-Kulti nie funkcjonuje. Obok obecnych kosztow i problemow beda b. duze napiecia jak sie przybysze rozmnoza - bo nie asymiluja sie w duzej czesci.

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński Filipiński(2017-01-31 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy Trumpa zaprzysięgnięto na prezydenta, przez prasę przetoczyła się fala informacji o tym, że nie spełnił swoich obietnic wyborczych i , że nie może tego zrobić z różnych powodów. Teraz kiedy zaczął jednak wbrew opiniom różnej maści ekspertów i komentatorów robić to co zapowiadał, wybuchła kolejna histeria:" Jak może to robić?!" Otóż może, jest prezydentem jednego z większych i ludniejszych krajów na ziemi. Robi to czego oczekuje większość jego wyborców. Kiedyś nazywano to po prostu demokracją. Proponuję zakupić większą ilość suszu z melisy, tak aby starczyło minimum na cztery lata, cały dzień popijać napar, powinno zadziałać

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie