Podczas konferencji prasowej rzecznik prokuratury Lee Kyu-chul powiedział, że niezbędne będzie podjęcie współpracy z prokuraturą Niemiec, gdzie najprawdopodobniej przebywa obecnie 20-letnia Chung Yoo-ra.

Jednym ze stawianych jej zarzutów jest utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości.

Wobec matki Chung, 60-letniej Choi Sun Sil, przyjaciółki prezydent Korei Południowej Park Geun Hie, toczy się obecnie proces. Jest ona oskarżona o wywieranie nacisków na duże przedsiębiorstwa, aby wpłacały pieniądze do fundacji, które wspierały inicjatywy polityczne Park. Zarzuca się jej próby wyłudzenia olbrzymich sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga.

Czoi zaprzeczyła wszelkim zarzutom i powiedziała, że nie działała w zmowie z prezydent Park.

Południowokoreańska prokuratura uważa, że również prezydent jest zamieszana w skandal. Prokuratorzy wymienili nazwisko Park jako współwinnej przestępstwa, ale prezydent ma immunitet w czasie formalnego sprawowania urzędu. 9 grudnia południowokoreański parlament opowiedział się za odsunięciem od władzy szefowej państwa, oskarżanej o płatną protekcję i korupcję. Szefowa państwa została zawieszona w obowiązkach do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który ma 180 dni na to, by zbadać, czy były wystarczające podstawy prawne do wszczęcia procedury impeachmentu. Do tego czasu obowiązki szefa państwa przejął premier Hwang Kio Ahn. Decyzja trybunału jest ostateczna.

Zarzuty korupcyjne postawiono jeszcze dwóm byłym doradcom Park; jednego z nich oskarżono też o ujawnienie tajnych informacji Czoi.

Wielki skandal korupcyjny wyprowadził na ulice miliony ludzi, którzy domagali się odejścia Park, a także sparaliżował pracę rządu w Seulu. (PAP)

mmi/