Sejm, który w środę rozpoczyna posiedzenie, zajmie się prawdopodobnie rządowym projektem tzw. ustawy antyterrorystycznej. Posłowie zajmą się ponadto projektem ustawy medialnej, autorstwa PO, który przewiduje utworzenie Funduszu Mediów Publicznych.

Ostateczny kształt porządku obrad zatwierdzi w środę rano Konwent Seniorów.

Rządowy projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych przygotowano w odpowiedzi na wzrost zagrożenia terrorystycznego na świecie. Jej podstawowym celem ma być podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Projektowana ustawa ma doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi. Ma też zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia.

Zgodnie z projektem, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym i głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

Szef ABW w celu zapobiegania zamachom, będzie koordynował czynności analityczno-informacyjne podejmowane przez służby specjalne oraz wymianę informacji przekazywanych przez: Policję, Staż Graniczną, Biuro Ochrony Rządu, Państwową Straż Pożarną, Służbę Celną, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, Żandarmerię Wojskową i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zgodnie z projektem, szef ABW w celu zapobiegania lub zwalczania przestępstw o charakterze terrorystycznym, będzie mógł zarządzić wobec cudzoziemca podejrzanego o działalność terrorystyczną - na okres nie dłuższy niż 3 miesiące - niejawne prowadzenie czynności polegających np. na nagrywaniu jego rozmów telefonicznych, dostępie do jego przesyłek oraz korespondencji, w tym elektronicznej.

Posłowie zajmą się ponadto przygotowanym przez Platformę projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz o uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych, który przewiduje zachowanie TVP i Polskiego Radia w formie spółek i utworzenie Funduszu Mediów Publicznych (zasilanego minimum 0,3 proc. wydatków budżetu państwa).

Przekształcenie TVP i Polskiego Radia, a także PAP, ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych oraz wprowadzenie nowej składki audiowizualnej pobieranej wraz z opłatą za prąd przewidują trzy projekty autorstwa posłów PiS, składające się na tzw. dużą ustawę medialną. We wtorek odbyło się w jej sprawie wysłuchanie publiczne w Sejmie.

Autorzy projektu PO nie widzą natomiast "potrzeby zmiany obecnej formy prawno-organizacyjnej mediów publicznych". Projekt autorstwa PO nie przewiduje także zmiany procedury powoływania władz mediów publicznych. Według wnioskodawców "nie może być zgody" na wyłączenie z tego procesu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która - jak podkreślają - jest konstytucyjnym organem "stojącym na straży wolności słowa, prawa do informacji i interesu publicznego".

Projekt PO proponuje natomiast zmianę zasad finansowania mediów publicznych. Autorzy projektu proponują utworzenie Funduszu Mediów Publicznych w formie państwowej osoby prawnej, który byłby finansowany z przekazywanych corocznie co najmniej 0,3 proc. wydatków budżetu państwa. Według wnioskodawców budżet mediów wyniósłby w roku 2016 ok. 1 mld 40 mln zł. Funduszem miałaby zarządzać Rada złożona z przedstawicieli środowisk twórczych, samorządowych i obywatelskich, która odpowiadałaby przed KRRiT oraz Sejmem.

Posłowie zajmą się ponadto projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt, choć od wielu tygodni przygotowywany był przez resort energii, będzie procedowany jako inicjatywa poselska, autorstwa grupy posłów PiS. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lipca br. Projekt przewiduje preferencje dla stabilnych źródeł energii odnawialnej, klastry energetyczne, nowe zasady aukcji OZE. Zawiera założenie, że prosument wytwarza energię głównie na własne potrzeby.

Celem poselskiej inicjatywy jest - jak napisano - "usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, prawnych i redakcyjnych przepisów, które nie weszły jeszcze w życie, w ustawie z lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii". Chodzi o rozdział 4 tej nowelizacji, który pierwotnie miał zacząć obowiązywać z początkiem stycznia 2016 r., lecz został przesunięty na początek lipca 2016 r. Przepisy dotyczą aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty". System aukcyjny polega na tym, że rząd zamawia określoną ilość energii odnawialnej.

Według projektu, na największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE mogą liczyć przede wszystkim te technologie, które - jak napisano - "wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny". Oznacza to, że mniejsze wsparcie dedykowane będzie energii z wiatru i słońca.

Posłowie zajmą się też prawdopodobnie projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. Zgodnie z projektem, od 7 do 10 lipca w Warszawie będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń spontanicznych, BOR zyska prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku, a żołnierze i funkcjonariusze - ekwiwalent za nadgodziny. Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Na organizację szczytu zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane przez MON, choć część środków przesunięto do budżetów innych podmiotów.

Posłowie będą też prawdopodobnie kontynuować pracę nad rządowym projektem ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Projekt dotyczy warunków zatrudnienia w Polsce pracowników delegowanych z innych państw UE i związanych z tym nowych obowiązków kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy.

Sejm prawdopodobnie będzie też dalej pracował nad rządowym projektem ustawy o efektywności energetycznej. W projekcie ustawy określono zasady opracowania tzw. krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej i przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Projekt zawiera też zadania jednostek sektora publicznego dla poprawy efektywności energetycznej oraz sposoby, jak zaoszczędzić energię.

Sejm będzie też prawdopodobnie kontynuował pracę nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o instytutach badawczych. Projekt nowelizacji przygotowany przez posłów PiS zakłada, że dyrektora instytutu badawczego wybierać miałby minister nadzorujący ten instytut, spośród kandydatów przedstawionych przez komisję konkursową. Oznacza to de facto, że minister nie musiałby wybrać na dyrektora instytutu osoby, która w konkursie na to stanowisko wypadła najlepiej.

Posłowie wysłuchają również informacji prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne, a także sprawozdania szefa MSWiA z realizacji w 2015 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Kolejne punkty, którymi może zająć się Sejm, to sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, sprawozdanie Komisji o poselskich projektach nowelizacji ustaw o zawodzie fizjoterapeuty oraz sprawozdanie komisji o senackim projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Posłowie mogą się też zająć sprawozdaniem komisji o poselskim projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.