statystyki

Zamach na trybunał? Nie, raczej zamach trybunału

autor: Anna Wittenberg22.04.2016, 07:12; Aktualizacja: 22.04.2016, 07:33
Mamy określony system instytucji politycznych w kraju – możemy się z nim zgadzać, możemy się z nim nie zgadzać – lecz musimy przestrzegać reguł.

Mamy określony system instytucji politycznych w kraju – możemy się z nim zgadzać, możemy się z nim nie zgadzać – lecz musimy przestrzegać reguł.źródło: Wikimedia Commons

Sędziowie powinni orzekać, czy przepis jest w całości niezgodny z konstytucją, czy zgodny. I tyle. Pod żadnym pozorem nie powinni interpretować przepisów. A właśnie taki przywilej sobie zawłaszczyli.

Reklama


Zgodziłeś się rozmawiać w tym tygodniu, bo jak stwierdziłeś: państwo będzie jeszcze istnieć. Ciekawa odpowiedź.

Przesadzona. Oczywiście, państwo na pewno będzie istnieć.

Tylko jakie?

No właśnie – w jakim kształcie to państwo będzie istnieć. Kryzys konstytucyjny wywołał wiele paradoksów. Ci, którzy powinni bronić ustawy zasadniczej – zaczęli ją atakować, a ci, którzy powinni ją atakować – zaczęli jej bronić jak świętości.

Kto powinien ją atakować?

Zarówno PiS, jak i PO. Przecież to konstytucja sprzeczna z wartościami obu tych partii – tak naprawdę ona służy jedynie SLD. Poza tym jest przegadana, zaś instytucje są wykastrowane z uprawnień. Wpisany do niej Trybunał Konstytucyjny, gdyby nie zawłaszczył sobie uprawnień, byłby wydmuszką.

Dlaczego?

Trybunał nie ma prawa do wydawania powszechnej wykładni prawa, czyli interpretowania przepisów. W 2009 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która mówiła o tym, że orzeczenia interpretacyjne TK są niewiążące.

Co to oznacza?


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Komentarze (14)

  • Inspektor2(2016-04-22 12:47) Zgłoś naruszenie 303

    Ustawa o Emeryturach POdmostowych - Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656:--to Klasyka Ich POlitycznych Interpretacji (^ oczywistych niezgodnych z Konstytucja zapisów a Oni tego nie widzieli!!!!)) W 2008roku z mocą wsteczna na rok 1998 (powtarzam wsteczną) zmienili niekorzystnie!! jej zapisy okradając już na starcie zmienionej ustawy po 9 lat pracy w tych warunkach tak zatrudnianych. Dodatkowo w art 4pkt4 wprowadzili przepis, że na wsteczną datę 98r osoby te nawet jeżeli posiadały już minimalny okres pracy w tych warunkach to musiały mieć jeszcze 25 lat w ogóle pracy czym okradli młodszych wiekiem (co dalej na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek). Mało w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy w tych warunkach więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, zapomnieli dodać , że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny, powinien być doliczany! -dziwne prawda to zapominanie , no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać) !.Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przed emerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku. Aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego chociaż na odmianę też ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Jak do tego dodacie ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to klepnął ten Wasz dyspozycyjny Trybunał Wykształciuchów na prawie Machiavellego „„PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów politycznych. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych . …...... to błagam Was POmyleńcy przestańcie bredzić ,że PIS goniąc tych wykształciuchów łamie Konstytucje RP . Tylko powyżej wymieniłem ponad 6 przykładów złamania Konstytucji RP.- a Oni nie widzieli? - Ja widzę dla Nich tylko jedno: pluton egzekucyjny.!!

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-04-22 12:36) Zgłoś naruszenie 256

    Pan dr tylko potwierdza moje racje ::...Żyję już w tym PoOlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach z wcześniejszego wieku emerytalnego nawet gdy mieli już 15 lat pracy w tych warunkach ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości powiedział: publicznie oświadczając" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK ,że to nie wyzysk zakazany Konstytucją RP i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać

    Odpowiedz
  • fisher(2016-04-22 10:04) Zgłoś naruszenie 174

    Wazne by nie miec bezzebnego naczelnika z pzprowskimi poplecznikami ktorzy powiedza kogo prawo obowiazuje, bo ich na pewno nie

    Odpowiedz
  • wjw(2016-04-22 10:37) Zgłoś naruszenie 173

    A może prościej zlikwidować: TK, Senat i urząd Prezydenta ? Jakie byłyby oszczędności ....

    Odpowiedz
  • sa(2016-04-22 08:31) Zgłoś naruszenie 102

    I mamy Państwo Prawa na czele z TK.

    Odpowiedz
  • Hepi (2016-04-22 20:27) Zgłoś naruszenie 83

    Polska ma chyba w Europie najgorsze i przekupne sądy.

    Odpowiedz
  • ~j.(2016-04-22 19:47) Zgłoś naruszenie 718

    Za całym szacunkiem dla Autora, ale... długo trzeba by wymieniać nazwiska wybitnych prawników, konstytucjonalistów, np. byłych sędziów i byłych prezesów TK, I-szej Prezes SN, byłego Prezesa SN, byłego PG, organizacji zrzeszających sędziów, radców, prawnych, adwokatów, wreszcie Komisji Weneckiej prezentujących stanowisko odmienne, tzn,. że to rząd i prezydent RP tutaj łamią prawo, że 3 sędziów poprzedni parlament wybrał legalnie, inaczej mówiąc, że TK miał prawo orzec o sprzeczności z Konstytucją wyboru tylko 2 sędziów, a nie wszystkich 5, że TK miał prawo orzekać o zgodności z ustawą zasadniczą tak zwanej "ustawy naprawczej" bez stosowania przepisów tej ustawy (gdyby przyjąć, że musiał stosować ustawę, o której konstytucyjności orzekał oznaczałoby to, że każda władza ustawodawcza może w dowolny sposób, także sprzeczny z Konstytucją, sparaliżować pracę TK), że orzeczenie to ma moc prawną, nie jest jakąś „opinią”, tylko wyrokiem TK, że następne zapadłe już orzeczenie też nie są żadnymi „opiniami”, tylko wyrokami TK podlegającymi obligatoryjnej publikacji, wreszcie, że Pani Premier i Pan Prezydent zasłużyli sobie na Trybunał Stanu, co prawdopodobnie nastąpi już za ok. 3,5 roku. Jeśli Autor uważa, że wyżej wymienione podmioty się mylą, no to należy pogratulować dobrego samopoczucia i niezłomnej wiary we własne racje, ale tutaj liczy się przede wszystkim polityka i interpretacja zależy od sympatii politycznych. To trochę podobnie, jak w sprawach światopoglądowych. Spotkałem się np. z opiniami profesorów medycyny, którzy twierdzą, że kłamstwem jest twierdzenie, iż krew ratuje życie (sic!). Jak się łatwo domyśleć, byli oni Świadkami Jehowy... Podobnie tutaj, jeśli ktoś jest zwolennikiem obecnej władzy będzie uparcie twierdził, że całe zło stworzył TK, a rząd i Prezydent są cacy... No... może chodzi po prostu o to, żeby J. Kaczyński mógł zrobić z nami wszystko, co mu się spodoba, niezależnie od tego, czy to jest zgodne z Konstytucją, czy też nie, łącznie z przedłużeniem obecnej kadencji parlamentu na czas nieoznaczony. Jeśli tak rozkaże, to why not?... Oni to uchwalą w ciągu jednej nocy, no i chodzi o to, żeby jakiś tam TK nie bruździł...

    Odpowiedz
  • BoloiLolo(2016-04-24 06:37) Zgłoś naruszenie 62

    Dlaczego Wielki Trybunał nie wyegzekwował swoich 40 wyoków jak podano w jednym z reportaży Polskiej Telewizji....????

    Odpowiedz
  • a(2016-04-22 16:44) Zgłoś naruszenie 63

    Niech ten pan najpierw nauczy się różnicy między przepisem a normą prawną. Tekst z cyklu " nie znam się to się wypowiem"

    Odpowiedz
  • BoloiLolo(2016-04-24 07:12) Zgłoś naruszenie 52

    Pytam:::: dlaczego Wielki Trybunał nie reagował na zło czynione przez ostanie 8 lat różne AFERY np. Amber Gold

    Odpowiedz
  • Teo(2016-04-23 09:57) Zgłoś naruszenie 35

    Hepi Kaczyński ci o tym powiedział?

    Odpowiedz
  • BoloiLolo(2016-04-24 06:44) Zgłoś naruszenie 22

    Pytam:::: czy prac """Wielkiego Trybunału""" poszła na marne i za takie duże pieniadze....

    Odpowiedz
  • BoloiLolo(2016-04-24 07:26) Zgłoś naruszenie 12

    Dlaczego tak wielkie """Cuda Trybunałowe""" nie dzieją się w:::: Anglii ,,Szwecji ,,Finlandii ,, Francji ,,,,ja jak czegoś nie umiem to podglądam sąsiada nalbo inne technologie aby coś się nauczyć,,no czasmi można podejrzeć sąsoadkę ale nie radzę....

    Odpowiedz
  • Kornelia (2016-05-03 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    Sędzia zool 1997 krzyczał że SLD nie moze wybrać swoich przed końcem kadencji bo to suweren w nowym rozdaniu wybiera co blefowal konstytucja ta sama Nie tylko ci starzy decydują komu dac rządzić a kogo eliminować Jak widzieli że wygra PiS to jak terroryści położyli ładunki zaraz zasady nie obowiązują wstyd prof zool ma pan jeden głos przy runie jak każdy po co wybory to wy jesteście całym złem Pan zmienił zasady zdradził wszelkie zasady demokracji! !!!

    Odpowiedz