statystyki

Terlecki: Profesor Jędrzejewski kandydatem PiS na sędziego TK

29.03.2016, 12:02; Aktualizacja: 29.03.2016, 12:38
Kadencja sędziego TK Mirosława Granata kończy się 27 kwietnia

Kadencja sędziego TK Mirosława Granata kończy się 27 kwietniaźródło: Materiały Prasowe

Prof. Zbigniew Jędrzejewski będzie kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - poinformował we wtorek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Pozostałe kluby nie zgłoszą kandydatur. W czwartek ma odbyć się pierwsze spotkanie zespołu ekspertów ds sytuacji wokół TK i opinii Komisji Weneckiej.

Reklama


Reklama


27 kwietnia kończy się kadencja sędziego TK Mirosława Granata. Termin zgłaszania kandydatur na jego następcę upływa we wtorek. PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL nie zgłoszą swojego kandydata do Trybunału Konstytucyjnego na miejsce Granata.

"Zgłaszamy kolejnego kandydata - Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z prawem, konstytucją, regulaminem Sejmu, powołamy go w trybie przewidzianym przez te dokumenty" - zapowiedział Terlecki we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie. Podkreślił, że wobec kończącej się kadencji sędziego Mirosława Granata obowiązkiem Sejmu jest wybór nowego sędziego TK.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez klub PiS, prof. Jędrzejewski jest prawnikiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem w zakresie prawa karnego; po ukończeniu studiów został zatrudniony w Instytucie Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UW; od 1 stycznia 2012 r. jest profesorem nadzwyczajnym UW; od października 2012 r. pełni funkcję Dyrektora Instytutu Prawa Karnego; jest również profesorem nadzwyczajnym w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce.

Jędrzejewski napisał kilkadziesiąt prac naukowych, głównie z zakresu prawa karnego materialnego; w swoich publikacjach poruszał również zagadnienia teorii prawa, prawa międzynarodowego, postępowania karnego, prawa cywilnego oraz postępowania cywilnego.

Zgodnie z konstytucją Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą; ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny.

Ustawa o TK z czerwca zeszłego roku stanowi, że sędziów TK wybiera indywidualnie, na dziewięcioletnie kadencje, Sejm bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Sędzią Trybunału - jak zapisano w nowelizacji ustawy o TK z 19 listopada 2015 r. - może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kolejna z nowelizacji - z 22 grudnia 2015 r. - uchyliła m.in. art. 19 i 20 ustawy o TK, według których prawo zgłaszania kandydata na sędziego Trybunału przysługuje Prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów. Jak wskazano w uzasadnieniu tej nowelizacji, autorstwa PiS, te dwa artykuły stanowiły rozwiązanie konkurencyjne dla Regulaminu Sejmu, czym wprowadzały sprzeczność oraz ingerowały w autonomię Sejmu w zakresie wyboru sędziów TK.

Według Regulaminu Sejmu, wnioski w sprawie kandydata na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego mogą zgłaszać Prezydium Sejmu albo co najmniej 50 posłów. Wnioski składa się marszałkowi Sejmu w terminie 30 dni przed upływem kadencji sędziego TK.

TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Terlecki poinformował we wtorek także, że w czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu ekspertów powołanego do - jak mówił - "szczegółowej, merytorycznej i kompetentnej" analizy sytuacji wokół TK, jak i opinii Komisji Weneckiej. Jak dodał, w skład zespołu wejdzie kilkunastu profesorów wyższych uczelni z całej Polski. "To jest na razie zespół ekspertów krajowych, ale przewidujemy także udział w tym zespole ekspertów, specjalistów do prawa konstytucyjnego z zagranicy" - powiedział szef klubu PiS.

"Chcemy dać im czas na spokojną, rozważną, merytoryczną i kompetentną ocenę kryzysu prawnego, którego autorem jest przede wszystkim obecny prezes Trybunału, jak i oczywiście (czas na ocenę) dokumentu, który dostaliśmy z Komisji Weneckiej" - dodał Terlecki.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, 11 marca przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką, premier Beata Szydło skierowała tę opinię do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. Następnie marszałek Sejmu przekazał opinię do klubów parlamentarnych. Poinformowano wówczas również, że marszałek Sejmu powoła zespół, który zajmie się analizą opinii Komisji Weneckiej. W połowie marca rzecznik klubu PiS Beata Mazurek mówiła, że po tym, gdy zespół ekspertów zbada opinię Komisji Weneckiej, do ich stanowiska będą mogły się odnieść kluby parlamentarne.


Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • ??(2016-03-29 14:31) Odpowiedz 38

  .Bez względu na to Kto jest w składzie Trybunału, Trybunał sterowany przez Rzeplinskiego dostatecznie rażąco udowodnił że ta forma Sądownicza jest zdegenerowana a ludzie tam zasiadający to bardzo często sprzedawczyki broniące głownie swojego Status -Qwo i dyspozycyjne POlitycznie zakały. ......To właśnie dzięki takim "wykształciuchom " obecnego Trybunału ,społeczeństwo Polskie na długie lata nauczyło się że każdego można okraść ze wszystkiego (wstecznie) w imię POlitycznych celów w sposób oczywiście bezprawny wg filozofii -Machiavellego. na doraźne potrzeby Rządzących....Obywatele nie chcą już płacić składek ZUS ,nie mają zaufania do Organów Państwa ,system będzie dołował -Kto Głupi -niech płaci. I tak to TuskoPOdobni ukradną roztrwonią-- koło się zamyka! ............Nawet spracowanych i schorowanym zatrudnionym od 15r życia bez wakacji ,ferii okradli z wieku emerytalnego lub Tym którzy mieli wg Ustawy dziedziczyć składki ukradziono je. ........ ..,ukradziono też wiek za wykonaną prace w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy tylko dlatego że na dzień (8lat -wstecznie_ wprowadzonej Ustawy nie mieli 25lat pracy gdyż są młodsi),młodsi ale jakże bardziej wyzyskani-nawet sobót i świąt przepracowanych przez Nich ponadustawowo art 12 ustawy o Emeryturach POdmostowych Im nie zaliczono lecz każdą absencje się odejmuje) , Takie Państwo ,takie Rządy ,taki zakłamany sprzedajny Trybunał - nie ma nic gorszego .Ta forma jest do Rozwiązania -czas pomysleć o czymś uczciwszym.

 • ?(2016-03-29 14:27) Odpowiedz 11

  Trybunał czy AntTrybunał?

 • ?(2016-03-29 14:28) Odpowiedz 16

  .....Bez względu na to Kto jest w składzie Trybunału, Trybunał sterowany przez Rzeplinskiego dostatecznie rażąco udowodnił że ta forma Sądownicza jest zdegenerowana a ludzie tam zasiadający to bardzo często sprzedawczyki broniące głownie swojego Status -Qwo i dyspozycyjne POlitycznie zakały. ......To właśnie dzięki takim "wykształciuchom " obecnego Trybunału ,społeczeństwo Polskie na długie lata nauczyło się że każdego można okraść ze wszystkiego (wstecznie) w imię POlitycznych celów w sposób oczywiście bezprawny wg filozofii -Machiavellego. na doraźne potrzeby Rządzących....Obywatele nie chcą już płacić składek ZUS ,nie mają zaufania do Organów Państwa ,system będzie dołował -Kto Głupi -niech płaci. I tak to TuskoPOdobni ukradną roztrwonią-- koło się zamyka! ............Nawet spracowanych i schorowanym zatrudnionym od 15r życia bez wakacji ,ferii okradli z wieku emerytalnego lub Tym którzy mieli wg Ustawy dziedziczyć składki ukradziono je. ........ ..,ukradziono też wiek za wykonaną prace w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy tylko dlatego że na dzień (8lat -wstecznie_ wprowadzonej Ustawy nie mieli 25lat pracy gdyż są młodsi),młodsi ale jakże bardziej wyzyskani-nawet sobót i świąt przepracowanych przez Nich ponadustawowo art 12 ustawy o Emeryturach POdmostowych Im nie zaliczono lecz każdą absencje się odejmuje) , Takie Państwo ,takie Rządy ,taki zakłamany sprzedajny Trybunał - nie ma nic gorszego .Ta forma jest do Rozwiązania -czas pomysleć o czymś uczciwszym.

 • ??(2016-04-02 16:51) Odpowiedz 00

  Brną coraz głębiej w bagno. Już jest trzech za dużo. Po co kolejny?

 • A.Tyrka(2016-03-29 14:37) Odpowiedz 06

  brawo ! świetny kandydat ! i w przeciwieństwie do np. Rzeplińskiego, który był w PZPR, całkowicie apolityczny

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama