statystyki

Wielkanocna manifestacja KOD przed KPRM: Wpisy do księgi #BeataDrukujWyrokNiezwłocznie

27.03.2016, 16:11; Aktualizacja: 27.03.2016, 16:13
Mateusz Kijowski i Ryszard Petru na wielkanocnym spotkaniu KOD przed KPRM.

Mateusz Kijowski i Ryszard Petru na wielkanocnym spotkaniu KOD przed KPRM.źródło: PAP

Kilkudziesięciu zwolenników Komitetu Obrony Demokracji manifestowało w Niedzielę Wielkanocną przed kancelarią premiera pod hasłem "BonŻur WOLNOŚĆ!", domagając się od rządu publikacji orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

Reklama


Reklama


"Dzisiaj mówimy przede wszystkim o tym, że jesteśmy razem, jesteśmy w życzliwej, świątecznej atmosferze, spotykamy się, jako miłośnicy demokracji, obrońcy naszej wolności" - powiedział PAP w niedzielę lider KOD Mateusz Kijowski.

Kijowski, wraz z obecnym na manifestacji szefem Nowoczesnej Ryszardem Petru, złożyli zgromadzonym życzenia świąteczne, a także przestawili licznik ustawiony przed KPRM, który wskazuje dni, jakie upłynęły od wydania orzeczenia TK. "Mamy 18-stkę na liczniku, więc licznik już jest dorosły. 18 dni miał rząd na opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to długi czas, ponieważ mieli to opublikować w kilka godzin" - zaznaczył Kijowski.

Lider KOD zapowiedział także, że 1 kwietnia delegacja Komitetu jedzie z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych. "Będziemy się spotykać z przedstawicielami administracji, z przedstawicielami Senatu, ze środowiskami akademickimi, wszystko na zaproszenie Freedom House" - wyjaśnił.

W trakcie manifestacji przedstawiciele KOD częstowali przechodniów świątecznymi wypiekami, a także żurkiem oraz zachęcali do wpisywania się do księgi zatytułowanej #BeataDrukujWyrokNiezwłocznie, która po zapełnieniu ma zostać doręczona do KPRM.

Mazowiecki KOD zorganizował także akcję dla warszawiaków pt. "200 jaj bez ogłoszonego wyroku!". "Zorganizowaliśmy punkt malowania jaj wielkanocnych i wystawiliśmy tablicę, co z tymi jajami zrobić, jak już zostanę pomalowane" - tłumaczył PAP koordynator KOD regionu mazowieckiego Piotr Wieczorek.

Pikietę przed KPRM kontynuuje także Komitet Obrony Demokracji Przed PiS-em - organizacja, która utożsamia się z szyldem KOD, ale sprzeciwia się przywództwu Mateusza Kijowskiego. Dwóch przedstawicieli organizacji, w tym jeden z liderów, głoduje w intencji opublikowania przez rząd orzeczenia TK.

9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których skład TK powinien być 15-osobowy, a TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu. Według rządu "komunikat TK" nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i nie można tego komunikatu opublikować.

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, jak dotąd, wpłynęło ponad 100 zawiadomień o przestępstwie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK. Prokuratura prowadzi czynności sprawdzające w tej sprawie.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • ekspert(2016-03-27 16:36) Odpowiedz 305

  Dość wszelkich zadym. Sprawa TK jest zamknięta. Art. 197 Konstytucji mówi: Organizację TK oraz tryb postępowania przed TK określa ustawa. Ustawa została ogłoszona a TK otrzymał więc podstawę prawną do wykonywania swoich zadań. Art. 178 1. mówi Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji i ustawom. Oznacza to, że sędziowie TK są zobowiązani bezwzględnie do przestrzegania unormowań Konstytucji i Ustawy. Ani z treści Konstytucji ani z treści ustawy o TK nie wynika uprawnienie TK do wydania jakiegokolwiek orzeczenia w przedmiocie ustawy o TK. Oznacza to, że wszystkie zaskarżenia ustawy są bezpodstawne i TK winien je odrzucić. TK nie ma uprawnienia do ich przyjmowania i rozpatrywania. Koniec finito.

 • jaja oblane gorącym żurem tylko dla sympatyków KOD(2016-03-27 18:46) Odpowiedz 130

  samounicestwienie nastepuje w obliczu nie POszanowania nawet świąt,to świadczy o szeroko zaprogramowanej komunistycznej wiary,szukając w narodzie ofiaryGdy 60 % narodu baranka święciło.,,,,to wiadomo że KOD odrzuciło i PIS dominuje,robiąc porządek taki jaki maja demokraty........wiec z niesmakiem opuścicie ulicę i udajcie się na targowicę..Jak byliscie mali,POwiedzieliście mamie że w przyszłości wasze mjejsce będzie przy kramie..

 • kALIF(2016-03-27 19:02) Odpowiedz 122

  KOD-komunizmu Metropolita przemyski podczas rezurekcji wygłosił homilię, w której odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Polsce. – Pojawiła się nowa Targowica. Oskarżają Polskę, mobilizują narody obce na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych – mówił abp Józef Michalik.

 • cd(2016-03-27 20:26) Odpowiedz 120

  To ewidentne zakłócanie Chrześcijanom obchodu Świąt Wielkanocy największego Święta Zmartwychwstania. - tymi ekscesami powinien zająć się Prokurator jeżeli jeszcze jest jakiś z niezłamanym przez poprzednie Rządy kręgosłupem moralnym

 • sa(2016-03-27 19:01) Odpowiedz 101

  Zadymiarze ,gdzie byli jak okradano RP (co tydzień w info podawana była jakaś afera (przekręt, złodziejstwo,kolesiostwo, nepotyzm, naciąganie kasy RP (Spółek SP) , na systemikowe kontrakty z pensjami po 20-50-100-200 tys ,odprawy, premie itp miln, kto za to odpowiedział dotkliwie odstraszająco z POpartychPSL. Inne straty to brak skutecznej reakcji Rządu-MF na przekręty korporacji zachodnich przy VAT cie na ok.50-60mld/rok oraz CITcie 8 (19%+19%dywid.) ok.46 mld/rok , tj. ok. 100mld /roxcznie. Pompowano kasę z dochodów "kanałami przerzutowymi " do Luksemburga, Kajmany, Cypr i inne raje podatkowe za 1-2 % . Gdzie byli wtedy z protestami " Ci demokraci", dlaczego ich nie było widać, tacy szlachetni , uczciwi ,prawi- bo tylko tacy mogą nas pouczać , żadne oszołomy , alimenciarze , naciągacze na nasze podatki ?????

 • ksocbiskup(2016-03-27 16:54) Odpowiedz 95

  c aymbalydo ksciola a barszcz niech wipje petru zkijanowskim

 • 1(2016-03-28 17:08) Odpowiedz 00

  Straszne PROSTAKI te szKODniki. Nawet komunisci w PRL-u byli bardziej od nich cywilizowani bo pozwalali ludziom obchodzic swieta katolickie w spokoju.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama