statystyki

Wiosna obywatelskiego protestu w Polsce: Bieg historii potrafili zmienić zwykli ludzie

autor: Mariusz Janik26.03.2016, 19:30
Marsz Komitetu Obrony Demokracji w Warszawie.

Marsz Komitetu Obrony Demokracji w Warszawie.źródło: Newspix
autor zdjęcia: JAKUB NICIEJAFOTONEWS

Przyjdź, usiądź, żądaj. I nie daj się zastraszyć. Bieg historii potrafili zmienić zwykli ludzie. Bez rozlewu krwi.

To ma być wiosna obywatelskiego protestu. „Gazeta Wyborcza” zachęca Polaków do zasypania kancelarii premiera listami z żądaniem opublikowania ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a Tomasz Lis rzuca pomysł niepłacenia abonamentu na „TVPiS”. Ale Wiosna Demokracji nadchodzi także w USA. „W środku sezonu prawyborów, gdy wybory powszechne zaczynają stawać się najważniejszą sprawą, Amerykanie w każdym wieku, wyznający wszelkie religie, mający najrozmaitsze poglądy polityczne i ze wszystkich środowisk pójdą do Waszyngtonu z żądaniem zmian. Tak, by nie dało się ich zignorować: z akcją nieposłuszeństwa obywatelskiego na skalę, jakiej nie da się zignorować” – piszą na swojej witrynie. „Zażądamy, by Kongres wysłuchał Ludu i podjął natychmiastowe działania, by uratować demokrację. I nie odejdziemy, dopóki oni ich nie podejmą – lub nie poślą nas tysiącami do więzień, wraz z przesłaniem, że nasz kraj potrzebuje nowego Kongresu, takiego, który położy kres zalegalizowanemu korumpowaniu naszej demokracji i zapewni, że każdy Amerykanin ma równy głos w rządzie” – dorzucają.

Na witrynie organizatorów Wiosny Demokracji zarejestrowało się do tej pory kilka tysięcy osób gotowych „tysiącami pójść do więzień”, więc na razie skala planowanego protestu nie jest zbyt wielka. Ale do 2 kwietnia, do godz. 10 – kiedy to organizatorzy chcą rozpocząć w Filadelfii 10-dniowy marsz na Waszyngton, zakończony protestem sit-in (siedzącym) w budynku Kapitolu – pozostało jeszcze trochę czasu.

Choć Wiosnę Demokracji tworzą najprawdopodobniej niedobitki popularnego kilka lat temu ruchu Occupy Wall Street, nie należy przedwcześnie stawiać na tym ruchu kreski. W tle działań aktywistów stoją nie tylko rachityczne organizacje amerykańskich socjaldemokratów, lecz również m.in. twórcy kampanii MoveOn.org – czyli zorganizowanej za pieniądze miliardera George’a Sorosa kampanii na rzecz kandydata demokratów i rywala Hillary Clinton w walce o ich nominację prezydencką, senatora Berniego Sandersa. Sympatycy Wiosny Demokracji na początku marca zaliczyli nawet niewielki sukces: udało im się na tyle sprawnie zdezorganizować wiec Donalda Trumpa (w ich oczach: głównego czarnego charakteru najbliższych wyborów) w Chicago, że imprezę w końcu odwołano ze względów bezpieczeństwa. Nieco wcześniej, w grudniu, w mediach zabłysnął też szef kampanii Wiosna Demokracji Kai Newkirk. – Należą się nam wolne i sprawiedliwe wybory, a nie aukcje miliarderów! – zdołał wykrzyczeć podczas zorganizowanej przez CNN debaty kandydatów Partii Republikańskiej do prezydentury.

Według zapewnień grupy Newkirka ci, którzy już zdążyli się zarejestrować jako uczestnicy „140-milowego marszu na Waszyngton”, przechodzą przyspieszony kurs nieposłuszeństwa obywatelskiego, rozpisany na dwie sesje dziennie. Program zajęć? Klasyka ruchów non-violent na całym świecie. „Nie używamy przemocy – werbalnej czy fizycznej – przeciw jakiejkolwiek osobie. Podtrzymujemy postawę otwartości i szacunku dla wszystkich którzy znajdują się w zasięgu naszych działań. Nie niszczymy i nie uszkadzamy niczyjej własności. Nie nosimy broni ani środków obrony fizycznej, takich jak choćby tarcze. Nie nosimy masek, nie ukrywamy w żaden inny sposób naszych twarzy czy tożsamości. Weźmiemy na siebie osobistą i zbiorową odpowiedzialność za to, by wszyscy uczestnicy naszych akcji stosowali się do powyższych zasad”.

Ludzie stali się narzędziami w rękach swoich narzędzi

Akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego mogą nam się nad Wisłą kojarzyć z oporem wobec dyktatur i brodatymi dysydentami, wywlekanymi o świcie przez bezpiekę. W modzie jest doszukiwanie się motywu nieposłuszeństwa i non-violence w „Antygonie” Sofoklesa. Ale ojczyzną – i najważniejszym poligonem – takich inicjatyw była i jest Ameryka.

Koncepcja rodziła się w burzliwym okresie, w połowie XIX w. „Mieszkają w przytulnych domach w Nowej Anglii, czyste, pięknie pachnące, zamknięte w bibliotekach, pisząc książki, które przynoszą ulgę ich sercom pełnym goryczy wobec nas. Jakim samowyrzeczeniom muszą się poddać, aby kazać Johnowi Brownowi przyjechać do nas i w imię Boże podciąć nam gardła” – pisała w swoich pamiętnikach, z nie mniejszą goryczą, Mary Chesnut. Autorka tych słów była typową przedstawicielką plantatorów z Południa, krytyczną tak wobec niewolnictwa, jak i abolicjonistycznie nastawionych elit z Północy, które plantatorami gardziły. Jej pamiętniki miały się stać jednym z najważniejszych dokumentów nadciągającej wielkimi krokami amerykańskiej wojny domowej.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (14)

 • Mark(2016-03-26 22:37) Zgłoś naruszenie 304

  Określany przez GW "Der Dziennik" włącza się do kampanii przeciw legalnym władzom RP? Wasza wiarygodność jako reprezentanta niemieckiego kapitału jest żadna. Czytam i kupuję, bo są w nim czasem artykuły i regulacje prawne. Dominuje jedna zorientowana na lewactwo propaganda typowa dla niemieckiej prasy, która chce bronić interesów Niemiec w RP, podobnie jak dziesiątki innych dzienników lokalnych przejętych przez Passauer Press czy A.Springera. Niestety. Wasz obiektywizm zniknął po 2-3 latach

  Odpowiedz
 • Hmm_inspektor Pracy(2016-03-26 21:56) Zgłoś naruszenie 286

  Gazeto Bezprawna -nie POdpuszczaj ludzi gdyż bronisz byłych SBków i partyjnych POlitycznych sędziów trzymających jedynie swoje StatusQwo a mających nas Polaków i Konstytucje RP w dup... . ........nie ma NIC gorszego jak sprzedajne sądy i dyspozycyjni sędziowie!--chociażby wiek emerytalny czy prawa nabyte dla byłych zatrudnionych w szkodliwych i niebe war pracy. ......Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ..... ..............a gdzież ten Rzeplinski sprawiedliwy i Trybunał Konstytucyjny był jak nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionym od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tym z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła? Co z art 12 ustawy POdmostowej która nie zalicza nadgodzin do stażu choć każdą absencje odlicza? .........Gdzie się to wykazuje na świadectwach pracy -dlaczego nie? Czy to jest co orzekł TK w tych kwestiach Konstytucyjne,czyz to nie zakazany Konstytucją RP wyzysk aby się przypodobać byłemu Ćpunowi z Maciu Piciu. Czyż Tusk nie powiedział Im --Nie godzi się -tyle że w przypadku Policji i Wojska "" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " -czyż w ten sposób nie wskazał na Pana Trybunał jako głownego błogosławiciela POdlości, tak tej którą zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych, a co zrobił z Tymi którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy )--czy o Tych ludziach myśleliście ?

  Odpowiedz
 • Fryderyk Nietsche(2016-03-26 21:42) Zgłoś naruszenie 274

  Niemiec jest chory i rzyga i nazywa to gazetą prawną

  Odpowiedz
 • Obywatele to my(2016-03-27 00:41) Zgłoś naruszenie 235

  Pójdą towarzysze, SB-cy, TW. , resortowe dzieci, .Wielka krzywda im się dzieje, bo okradany i robiony w Bambuko latami prze nich naród odważył się wybrać wybrał własną władzę. Władzę w demokratycznych wyborach.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-03-26 23:46) Zgłoś naruszenie 205

  Nie wiem czy to prawda, ale piszą tu i ówdzie, że Bolesław dla jednych Bezwstydny dla innych Chrobry straszy, że wyprowadzi ludzi na ulicę i jeszcze raz obali ustrój. Niestety jedyną znaną mi alternatywą jest feudalizm. Nawet nie będę pytał kto będzie monarchą i skąd weźmie szlachtę, bo to oczywiste. Niestety ten system społeczny ma jedną poważną wadę, najczęściej kończy się buntem pospólstwa i rżnięciem arystokracji, lub plebsu. Tego ani jednym, ani drugim nie życzę. Może należy zaakceptować zasady ustroju którym przez wiele lat miało się wypchaną gębę i stanąć karnie w ogonku po władzę?

  Odpowiedz
 • ppzbb(2016-03-26 21:32) Zgłoś naruszenie 205

  GW razem z KocimODchodem to faszystowski pomiot,razem z tymi co ich popierają

  Odpowiedz
 • POtriota(2016-03-27 09:38) Zgłoś naruszenie 111

  "na złodzieju czapka gore"

  Odpowiedz
 • Propagandyści GW i GP przeszli samych siebie(2016-03-27 08:01) Zgłoś naruszenie 115

  "" .....Na witrynie organizatorów Wiosny Demokracji zarejestrowało się do tej pory kilka tysięcy osób......" - to właśnie jest skala obłudy i pychy . Parę marnych tysięcy chce unieważnić wybór milionów Polaków Propagandyści GW/GP celowo chcą w Święta zakłócać Polakom spokój. Tylko najzagorzalsi bolszewicy i komuniści tak robią. Precz z Komuną.

  Odpowiedz
 • Max Kolonko mówi jak jest(2016-03-27 08:20) Zgłoś naruszenie 104

  Dlaczego mnie to nie dziwi co wyprawia GW czy KOD i PO. Dlatego, iż doskonale to służy niemieckim interesom i polityce hegemona. Nawet Max Kolonko to dokładnie powiedział odbierając nagrodę "Kisiela" - 75% prasy i mediów w Polsce jest w rękach niemieckich wlaścicieli. i czas z tym skończyć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Co jest, " zydeusze wszystkich krajów łączcie (2016-03-27 23:58) Zgłoś naruszenie 81

  się" nie znalazło waszego, naziolskiego uznania? Szzzkodaaa. Bo to dycht to samo co w `68, kiedy to szechter podpiął się pod studenckie protesty.

  Odpowiedz
 • kALIF(2016-03-27 11:08) Zgłoś naruszenie 55

  Już czas na demonstrację siły Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę. Mobilizują obce narody na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych. Żaden polityk francuski czy niemiecki nie podjąłby działań takich jak PO i Nowoczesna. Nie wolno wrogom dawać czasu na przegrupowania sił i werbowanie obcych zaciężnych armii. My chcemy w oczach tej okrągłostołowej bandy zdrajców i złodziei zobaczyć strach przed nieuchronną karą,

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • POtriota(2016-03-27 06:22) Zgłoś naruszenie 43

  jakoś nie czuję się zastraszony, może zwyczajnie nie mam się czego bać, bo ma sumienie czyste

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie