statystyki

Marszałek Sejmu powoła zespół ekspertów, który zajmie się problematyką TK

23.03.2016, 16:58; Aktualizacja: 23.03.2016, 17:06
„Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem” – oświadczył marszałek Sejmu.

„Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem” – oświadczył marszałek Sejmu.źródło: Materiały Prasowe

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że w najbliższym czasie powoła zespół ekspertów, który zajmie się problematyką Trybunału Konstytucyjnego, wykorzystując stanowiska i opinie różnych podmiotów. W skład zespołu nie wejdą politycy, ani sędziowie TK.

Reklama


Reklama


„Postanowiłem w najbliższym czasie powołać zespół ekspertów, który całościowo zajmie się problematyką Trybunału Konstytucyjnego, wykorzystując w swej pracy stanowiska i opinie różnych podmiotów wypowiadających się w tej kwestii” – czytamy w oświadczeniu Kuchcińskiego, opublikowanym na stronach Kancelarii Sejmu.
Według marszałka Sejmu, w skład zespołu nie powinni wchodzić ani politycy, ani sędziowie TK.

Kuchciński wyraził nadzieję, że zespół wypracuje rozwiązania, które „mogłyby następnie stać się aktem normatywnym i służyć osiągnięciu możliwie szerokiego i szybkiego porozumienia politycznego”. „Mam nadzieję, że mądrość i odpowiedzialność za naszą wspólną Ojczyznę będą stanowić fundament takiego porozumienia” – czytamy w oświadczeniu marszałka Sejmu.

„Sejm powierzył mi zaszczytną, ale i odpowiedzialną funkcję marszałka Sejmu – napisał Kuchciński. - Moim podstawowym obowiązkiem, który nakłada na mnie bezpośrednio przepis art. 110 Konstytucji, jest strzeżenie praw Sejmu. Z obowiązku tego nikt nie może mnie zwolnić, a wypełniając go, mam świadomość, że realizuję zarazem wolę Suwerena – narodu, z którego nadania Sejm sprawuje władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślił marszałek Sejmu.

Zdaniem Kuchcińskiego, prawa Sejmu zostały naruszone. „Stało się tak za sprawą zlekceważenia przez Trybunał obowiązującej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, uchwalonej, a następnie znowelizowanej przez Sejm” - przekonywał. Jak dodał, ustawa ta określa organizację i tryb postępowania przed TK i w myśl art. 197 Konstytucji (który o tym, że ustawa określa tryb pracy TK) powinna stanowić podstawę działania Trybunału.

„Sejm ma konstytucyjny obowiązek taką ustawę uchwalić, a Trybunał - ją stosować, także wówczas gdy bada konstytucyjność samej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Niedopuszczalne jest, by Trybunał przed wydaniem orzeczenia w tej kwestii przyjął, że obowiązującej ustawy stosować nie będzie. Tak niestety się stało, czego efektem jest narastanie napięcia politycznego wokół Trybunału Konstytucyjnego” – napisał marszałek Sejmu.

Według Kuchcińskiego, naruszenie praw Sejmu stanowi także podjęcie przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego działań uniemożliwiających wypełnianie konstytucyjnych i ustawowych obowiązków przez część powołanych na tę funkcję przez Sejm sędziów Trybunału, od których prezydent odebrał ślubowanie. Jak ocenił, takie działanie prezesa Trybunału Konstytucyjnego stanowi także naruszenie art. 195 konstytucji. Artykuł ten mówi m.in., że sędziom TK zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz że sędziowie są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji.

„Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem” – oświadczył marszałek Sejmu.

Kuchciński przypomniał, że Sejm już raz podjął próbę naprawy sytuacji, przyjmując stosowne uchwały oraz dokonując zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. „Wysiłki te nie przyniosły spodziewanych efektów w sferze politycznej. Nie powinno to jednak zniechęcać do szukania nowych, racjonalnych dróg rozwiązania zaistniałej sytuacji” – przekonywał marszałek Sejmu.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Kuba(2016-03-23 20:08) Odpowiedz 72

  ........Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ........Mamy raczej do czynienia z grupą Oligarchów utrzymującymi swoje StatusQuo niż z reprezentantami najwyższych wartości. Oni nie chcą sami iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitów uważają że wówczas żyli by nędznie............. Naród już dzięki nim wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można prawnie zinterpretować aby ukraść obywatelom ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa przez nich na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Dlatego ta Oligarchia była też za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się Sędziowskich stolców . .....To przez tych wykształciuchów Ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji . Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i wykształciuchów z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Wszyscy widzą jak roztrwoniono Ich składki. Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tych z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła? Co z art 12 ustawy POdmostowej która nie zalicza nadgodzin do stażu choć każdą absencje odlicza? .........Gdzie się to wykazuje na świadectwach pracy -dlaczego nie? Już nikt nie chce płacić składek ,już nikt nie chce ufać systemowi nadzorowanemu przez bandę oszustów ,każdy Kto może ucieka i to zostanie na pokolenia . Oni potrafią tylko niszczyć.....Czyż Ich naćpany wódz nie powiedział do społeczeństwa :.” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w niebezpiecznych.. ................a ,wszystko zaczęło się od niewinnej POzornie zmiany niby niezwiązanej z tematem.......... Otóż uchwalono swego czasu ,że od pewnej kwoty miesięcznego zarobku, ponad ,nie będzie się odprowadzało składek ZUS ..........i co to spowodowało? ......................Wykształciuchy w tym te z TK ,VIPy ,nieroby nie chcą iść na emerytury i żyć na niej za te dla Nich marne kwoty,!!!!! ---- wolą siedzieć na piedestale ,zbierać honory i taaaaaaaaaaaaaką gaże za to że udają iż pracują oraz liczyć ,że przeżyją jeszcze własną śmierć. Dlatego głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego trzymając się stolców VIPów. A może by tak zmienić Konstytucje i zapisać ,że nie mogą pracować np w sądzie ale na budowie za fizycznych i to w zimę?

 • amer(2016-03-23 20:10) Odpowiedz 73

  Moze gwiazdor i spółka popatrzą w lustro,przypomną sobie złodziejstwo waloryzacyjne-2012r , złodziejstwo z OFE i kupią po 2 metry liny do własnego użytku ?

 • Jak by tu ... OGŁOSIC, zeby tylko ... NIE OGŁOSIĆ(2016-03-23 20:01) Odpowiedz 35

  Kolejna próba ZAMYDLANIA OCZY i ZAMIATANIA ... obowiązku ogłoszenia orzeczenia TK ... pod DYWAN

 • ty(2016-03-24 07:48) Odpowiedz 12

  Ma wykształcenie średnie. W 1978 ukończył Policealne Studium Ogrodnicze. Ogrodnik zna się lepiej na prawie niż sędziowie, profesorowie, adwokaci, radcy itp.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama