statystyki

Macierewicz: Obrona terytorialna będzie pełnoprawną częścią armii polskiej

19.03.2016, 13:55; Aktualizacja: 19.03.2016, 14:11
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i pułkownik Tomasz Szoplik w Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i pułkownik Tomasz Szoplik w Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim.źródło: PAP

Obrona terytorialna jest i będzie pełnoprawną częścią armii polskiej - powiedział w sobotę w Mińsku Mazowieckim minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych i klas mundurowych.

Reklama


Reklama


W Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ponad 200 członków największych w kraju organizacji proobronnych, związków strzeleckich oraz uczniów klas mundurowych brało udział w szkoleniu ze współdziałania z żołnierzami żandarmerii. Szkolenie zorganizowało Biuro ds. proobronnych MON oraz Komenda Główna Żadnarmerii Wojskowej.

Szef MON podkreślił, że sobotnie zajęcia to kolejny etap ćwiczeń obrony terytorialnej. Tym razem z jednostkami Żandarmerii Wojskowej. Jak mówił Macierewicz, ćwiczenia obrony terytorialnej związane są z przygotowaniami do współdziałania przy zabezpieczaniu wielkich wydarzeń, takich jak szczyt NATO czy Światowe Dni Młodzieży.

"Przeszliśmy następny etap wprowadzania obrony terytorialnej kraju i przygotowania jej do pełnej gotowości. Chcę powtórzyć raz jeszcze, że zarówno te ćwiczenia, jak i prace koncepcyjne, które były przedstawione ostatnio Komisji Obrony przekonują nas, że plan który przedstawiliśmy cztery miesiące temu, postawienia trzech jednostek, trzech brygad obrony terytorialnej kraju w końcu roku zostanie zrealizowany" - powiedział szef MON.

Wizyta Macierewicza w Centrum Szkolenia Żandarmerii rozpoczęła się od uroczystego przywitania ministra i pokazu dynamicznego oddziału Żandarmerii Wojskowej. Następnie minister obejrzał kilka stanowisk na których szkolili się uczestnicy tego szkolenia. Na jednym ze stoisk uczono składania i rozkładania broni, na kolejnym przyjmowania pozycji strzeleckiej, mierzenia do celu a także prezentowano interwencje z użyciem kajdanek czy chwytów do ubezwłasnowalniania napastników. Uczestnicy poznali także elementy kierowania ruchem drogowym.

Szkolenie obserwowali amerykańscy eksperci i żołnierze z Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • kazek(2016-03-19 20:28) Odpowiedz 52

    Po co Obrona Terytorialna! Wysłać komandosów do zachodniopomorskiego. Zdobyć ruskie urządzenie do atakowania falami elektromagnetycznymi i stosować do obrony kraju!

  • Teoretycznie może ...(2016-03-20 19:53) Odpowiedz 00

    ... a praktycznie jak NSR , ...................i kamieni kupa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama