statystyki

SLD apeluje o zwołanie okrągłego stołu. "Trwa największy spór polityczny od 1989 roku"

15.03.2016, 17:07; Aktualizacja: 15.03.2016, 17:07
Andrzej Duda

Czarzasty złożył we wtorek w Kancelarii Prezydenta list z apelem o zwołanie okrągłego stołu.źródło: ShutterStock

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty zwrócił się we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie okrągłego stołu z udziałem wszystkich opcji politycznych. Przekonywał, że obecnie w Polsce trwa największy od 1989 r. spór polityczny.

Reklama


Reklama


Czarzasty złożył we wtorek w Kancelarii Prezydenta list z apelem o zwołanie okrągłego stołu. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski powiedział PAP, że prezydent zapozna się z listem po powrocie z wizyty w Czechach.

"Wydaje nam się, że okrągły stół byłby bardzo potrzebny, a prezydent RP Andrzej Duda, tak jak każdy prezydent, ma do tego uprawnienia, by go zwołać. Okrągły stół bez żadnych warunków wstępnych, okrągły stół, który skupiałby wszystkie opcje polityczne i wszystkie wrażliwości, zarówno reprezentowane w parlamencie, jak i te nie reprezentowane w parlamencie. Okrągły stół, który by powiedział: +dość kłócenia narodu, czas na zgodę narodową+" - powiedział Czarzasty na konferencji prasowej.

Przekonywał, że od 27 lat, od czasów transformacji ustrojowej z 1989 r., nie było w Polsce tak wielkiego sporu, jak obecnie. Dotyczy on, jak stwierdził lider SLD, nie tylko Trybunału Konstytucyjnego.

Jest to - mówił Czarzasty - także spór o "tragedię smoleńską, o konstytucję, o wszystkie sprawy, które dzielą Polaków i są podsycane przez polską prawicę bez względu na to, czy ona stoi z jednej strony ulicy, czy ona stoi z drugiej strony ulicy".

Lider SLD podkreślił, że eskalowanie żądań i napięcia przez różne grupy, wyprowadzanie przeciwko sobie ludzi na ulice jest groźnym zjawiskiem. "Pomyślmy, po raz pierwszy w historii, od 27 lat, o tym, co będzie za rok, za dwa, co będzie za trzy miesiące. Nagle 15 tys. ludzi zostanie wypuszczonych na 15 tys. ludzi? Może jest potrzebny głos rozsądku" - powiedział Czarzasty.

Jego zdaniem, okrągły stół byłby także okazją do podsumowania 27 lat transformacji ustrojowej w Polsce.

Poinformował, że przez najbliższe dwa dni będą odbywały się konferencje SLD w całej Polsce. "Radni SLD, prezydenci SLD, radni poziomu sejmikowego bądź powiatowego, będą zgłaszali projekty uchwał do samorządów, które będą nawoływały wszystkie siły polityczne do zgody, do pojednania i wspólnego rozwiązywania problemów" - zapowiedział szef SLD.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • obserwator(2016-03-15 17:35) Odpowiedz 51

  Kalif! Do dzieła! Komuniści chcą organizować okrągły stół. Dopuścisz do tego? :) Pisz!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Twarda polityka prawa To Rzeplińsk i TK je łamią(2016-03-15 17:29) Odpowiedz 53

  Właśnie okrągly stół i gruba krecha (Magdalenka) przyniósł Polsce to że teraz najgorsze "G" wypływa z rynsztoka bo nie zostało zlustrowane tak jak np w Niemczech.

 • Ktos zrobil wielki kapital na "okraglym stole"co ?(2016-03-15 17:38) Odpowiedz 43

  Co takiego ??? Gdy w 2014 roku po kompromitujących wpadkach Państwowej Komisji Wyborczej przy wyborach samorządowych (trwające tygodnie obliczanie wyników, ogromna liczba nieważnych głosów, bardzo duża różnica między sondażami przed lokalami wyborczymi a podanymi wynikami) podniosły się głosy opozycji (PiS, SLD, Korwin), domagające się powtórki wyborów Największy popis lojalności partyjnej Rzepliński dał jednak patronując skokowi PO na Trybunał Konstytucyjny po przegranych wyborach prezydenckich w maju 2015 roku. PO, czując zbliżającą się kolejną klęskę wyborczą, postanowiło zadbać o ugruntowanie swoich wpływów i przegłosowało nowelizację ustawy o TK . Jednocześnie dokonało wyboru pięciu nowych sędziów , którzy mieli zastąpić w TK tych, którym w końcu tego roku upływała kadencja. W wypadku dwóch sędziów kadencja miała się skończyć się dopiero w grudniu, ale zmiana prawa umożliwiła dokonanie wyborów na "zapas" W ten sposób PO chciało uczynić z TK skuteczny miecz do walki z prezydentem DUDĄ.

 • Ktos zrobil wielki kapital na "okraglym stole"co ?(2016-03-15 17:35) Odpowiedz 44

  Co takiego ??? Gdy w 2014 roku po kompromitujących wpadkach Państwowej Komisji Wyborczej przy wyborach samorządowych (trwające tygodnie obliczanie wyników, ogromna liczba nieważnych głosów, bardzo duża różnica między sondażami przed lokalami wyborczymi a podanymi wynikami) podniosły się głosy opozycji (PiS, SLD, Korwin), domagające się powtórki wyborów Największy popis lojalności partyjnej Rzepliński dał jednak patronując skokowi PO na Trybunał Konstytucyjny po przegranych wyborach prezydenckich w maju 2015 roku. PO, czując zbliżającą się kolejną klęskę wyborczą, postanowiło zadbać o ugruntowanie swoich wpływów i przegłosowało nowelizację ustawy o TK . Jednocześnie dokonało wyboru pięciu nowych sędziów , którzy mieli zastąpić w TK tych, którym w końcu tego roku upływała kadencja. W wypadku dwóch sędziów kadencja miała się skończyć się dopiero w grudniu, ale zmiana prawa umożliwiła dokonanie wyborów na "zapas" W ten sposób PO chciało uczynić z TK skuteczny miecz do walki z prezydentem DUDĄ

 • SLD apeluje o zwołanie okrągłego stołu(2016-03-15 22:22) Odpowiedz 00

  Kwik świń jest muzyką dla mych uszu. Wasz niezwykle głośny kwik oznacza że w końcu sprawy idą w dobrą stroną. Wasze pragnienie przehandlowania Polaków w kolejnej Magdalence jest duże, ale mam nadzieję że tym razem nic poza kwiczeniem wam nie pozostanie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama