statystyki

Rzecznik rządu: Nie możemy opublikować komunikatu TK

09.03.2016, 17:58; Aktualizacja: 09.03.2016, 18:59

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział w środę, że "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok. Nie możemy tego komunikatu opublikować - zaznaczył.

Reklama


Reklama


W środę TK orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

"Ten komunikat, który został dzisiaj wydany przez Trybunał Konstytucyjny, nie spełnia przesłanek ustawowych co do tego, aby być uznany za wyrok" - powiedział rzecznik rządu dziennikarzom w Sejmie.

Podkreślił, że Trybunał powinien opierać się na konstytucji i ustawach. Przytoczył art. 7 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".

"W związku z tym Trybunał Konstytucyjny powinien stosować nie tylko konstytucję, ale również ustawę, która reguluje szczegółowo tryb postępowania i organizację pracy Trybunału Konstytucyjnego" - zaznaczył Bochenek.

"W trakcie procedowania i podejmowania czynności, które ciężko nazwać posiedzeniem Trybunału Konstytucyjnego, nie dochowano wymogów ustawowych co do składu orzekającego, kolejności rozpatrywanych ustaw, a także terminu, w jakim te ustawy powinny być rozpatrywane. W związku z tym niestety nie możemy tego komunikatu Trybunału Konstytucyjnego opublikować, ponieważ pani premier również działa na podstawie i w granicach prawa" - podkreślił rzecznik rządu.

Zauważył jednocześnie, że od samego rana "stanowisko" TK było dostępne w mediach i internecie.

12-osobowy skład TK zakwestionował w środę m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli ustawy vacatio legis.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • :))(2016-03-09 18:55) Odpowiedz 43

  Jeszcze nadinspektor Kępa nie zabrała głosu. Czekamy pilnie. Jak wynika z Konstytucji, to ona ma prawo decydować o publikacji orzeczenia lub odmowie.

 • Temida(2016-03-09 19:33) Odpowiedz 43

  Panie Rafale Bochenek - rzeczniku rządu RP. Komentarze i dyskusje o orzeczeniach TK mogą być. Orzeczenia TK są ostateczne. Pat w TK jest z powodu PiS i Prezydenta. Orzeczenia mają być niezwłocznie publikowane. Konstytucję RP należy szanować, poprzez znajomość i stosowanie się do niej. Jest to podstawowy obowiązek urzędnika państwowego.

 • Krytyk oszustów(2016-03-09 19:46) Odpowiedz 43

  Rząd z rzecznikiem włącznie nie mają kompetencji do oceny wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z Konstytucją RP, zamiast biadolić powinni opublikować Wyrok TK. Nie mają nic innego do roboty.

 • ???(2016-03-15 18:19) Odpowiedz 00

  "Ziobro: Premier publikując ORZECZENIE TK narażałaby się na odpowiedzialność prawną". To w końcu co to jest, bo kręcicie każdy inaczej. Orzeczenie czy komunikat?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama