Jak poinformował Majewski projektowana ustawa została przygotowana przez Rządowe Centrum Legislacji, ma stworzyć warunki umożliwiające organizację ŚDM w Krakowie od 25 lipca do 31 sierpnia 2016 r. i "zbiera potrzeby resortów zajmujących się bezpieczeństwem, cyfryzacją, ochroną zdrowia".



Projekt może zostać przesłany do Sejmu na początku marca.

Ponieważ ŚDM jest wydarzeniem o charakterze religijnym, a jego organizatorem jest strona kościelna, nie stosuje się do niego rozwiązań ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Rząd proponuje zapis, który pozwoli traktowanie ŚDM w podobny sposób za względu na bezpieczeństwo pielgrzymów. Zgodnie z szacunkami na spotkanie młodych z papieżem może przybyć nawet 2,5 mln osób.

Specustawa zdefiniuje współpracę Komitetu Organizacyjnego ŚDM z władzami województwa małopolskiego, m.in. przekazanie służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo informacji dotyczących terenu, na którym odbywać się będą poszczególne wydarzenia, dróg dojazdowych i ewakuacyjnych do nich; wskazania punktów, gdzie będzie usytuowana pomoc medyczna oraz przekazanie informacji o osobach odpowiedzialnych za porządek publiczny, sposobie ich oznaczenia.

Projekt nadaje policji prawo do ewentualnego sprawdzania osób zarejestrowanych jako wolontariusze, jeśli zaszłyby ku temu przesłanki. Szczególne uprawnienia na czas ŚDM otrzyma Służba Ochrony Kolei. "Chodzi o to, by jak najwięcej funkcjonariuszy czuwało nad spokojnym przebiegiem uroczystości" – wyjaśnia Majewski.

Zgodnie z projektem zabezpieczenie medyczne ŚDM jest zadaniem wojewody małopolskiego i to on ma opracować jego plan i zapewnić koordynację działań podmiotów związanych z ochroną zdrowia. Określono wymagania wobec zespołów ratunkowych, punktów pomocy medycznej, wyposażenia namiotów szpitalnych.

W zakresie transportu kolejowego szczególną rolę mają odgrywać PKP PLK. Rząd zakłada bowiem, że polscy pielgrzymi będą zainteresowani dojazdem na ŚDM pociągami. Dlatego spółka kolejowa powinna mieć możliwość elastycznego podejścia do rozkładów jazdy i organizacji transportu oraz ogłaszania zmian w rozkładach w związku z ŚDM do 14 dni. Zaproponowano także ułatwienia w organizacji międzywojewódzkich przewozów dla spółek kolejowych świadczących usługi lokalne.

W zakresie transportu drogowego rząd proponuje ustalenie przez GDDKiA rekomendowanych tras przejazdu na ŚDM i monitorowanie natężania ruchu.

Rząd przewiduje także uproszczoną procedurę instalacji tymczasowych stacji bazowych w obszarach wydarzeń centralnych związanych z ŚDM, by możliwa była transmisja danych teleinformatycznych i dostęp do sieci alarmowych i nie zdarzyła się sytuacja z poprzedniego spotkania papieża z młodymi w Brazylii, gdy pielgrzymi mieli trudności w korzystaniu z technologii.

W projekcie są też zapisy o uproszczonej procedurze w przypadku zamówień publicznych związanych z przygotowaniem ŚDM. Podobne rozwiązania zostały zastosowane podczas organizacji ME2012.

Przed ŚDM w Krakowie - od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na spotkanie z papieżem Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).