statystyki

Prof. Nowak: Sprawa archiwum Kiszczaka ujawnia złe działanie IPN

19.02.2016, 19:04
IPN

Profesor Andrzej Nowak krytykuje działania pionu prokuratorskiego IPN. źródło: Materiały Prasowe

Profesor Andrzej Nowak krytykuje działania pionu prokuratorskiego IPN. Historyk mówił na antenie Polskiego Radia 24, że sprawa dokumentów z domu Czesława Kiszczaka ujawnia "z całą siłą" złe działanie Instytutu w ostatnich latach.

Reklama


Reklama


W ocenie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, pion śledczy IPN ma niewielki dorobek, mimo szerokich kompetencji prawnych. Historyk przekonywał, że prokuratorzy Instytutu nie wykorzystali tych możliwości do poszukiwania dokumentów ukrywanych w domach byłych esbeków. "Myślę, że to oznacza właśnie złe działanie czy - powiedzmy inaczej, bardziej adekwatnie - zaniechanie działania" - dodał gość Polskiego Radia 24.

Profesor Nowak mówił też, że ujawnienie PRL-owskich archiwów utrudniał - jak się wyraził - polityczno-medialny konsensus, zawarty u progu III RP. Jak wyjaśniał, to swoiste porozumienie polegało na oddzieleniu przeszłości grubą kreską przy udawaniu, że nie ma problemów z przejściem z PRL do III RP.

"Powtarzano zaklęcie, że w tych materiałach jest tylko zło i o nim należy zapomnieć" - uważa profesor Andrzej Nowak. Jednak - jego zdaniem - owo zło wraca przy okazji każdej afery, którą może wywołać ten, kto dysponuje materiałami z archiwów PRL. "Przeciąć można to było tylko zdecydowaną akcją pozbawienia takiej możliwości prywatnych właścicieli państwowych archiwów. Do tego była potrzeba odwaga, a być może wsparcie polityczne ze strony tych, którzy parasol polityczny nad IPN roztaczali" - ocenił historyk z UJ.
Profesor Andrzej Nowak zwracał również uwagę, że na wyjaśnienie czekają też sprawy trzech duchownych skrytobójczo zamordowanych w 1989 roku - księży Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • K.O.(2016-02-21 13:28) Odpowiedz 00

    Podobno IPN ma dużą grupę dobrze płatnych prokuratorów. Może powiedzą co dotychczas zrobili.

  • Działania polityczne ...(2016-02-19 19:55) Odpowiedz 00

    ... przeważnie nie są dobre.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama