statystyki

UE: Polska walczy o korzystne rozwiązania w sprawie zasiłków

19.02.2016, 14:09

Sprawa zasiłków na dzieci jest wciąż punktem spornym podczas negocjacji z Londynem - wynika z polskich źródeł dyplomatycznych. Chodzi o zmniejszenie świadczeń na dzieci, które nie mieszkają ze swoimi rodzicami za granicą.

Reklama


Reklama


Już nie tylko Wielka Brytania, ale także inne kraje członkowskie, takie jak Niemcy czy Holandia, chcą skorzystać z porozumienia, jakie jest teraz przygotowywane. Na to Polska nie chce się zgodzić, ponieważ na takim rozwiązaniu straciliby zwłaszcza polscy migranci. Z powodu tarć podczas rozmów, rozpoczęcie drugiego dnia szczytu opóźniło się o godzinę. Nieformalny obiad jest planowany na 14:30.

Polski rząd od początku zabiega o to, aby porozumienie z Londynem, także w kwestii zasiłków na dzieci, było jak najbardziej precyzyjne i dotyczyło tylko Wielkiej Brytanii. Podczas negocjacji na szczycie wiele krajów wyraziło jednak chęć rozszerzenia tych zapisów. To kwestia ważna dla Polski gdyż w całej Unii na polskie dzieci wypłacanych jest 100 tysięcy takich świadczeń. Na Wyspach - 22 tysiące, ale już w Niemczech dwa razy więcej. Dodatkowo, gdyby z nowych zapisów skorzystała Holandia, do tej grupy trzeba byłoby dodać kolejne 16 tysięcy osób.

Polska walczy także o to, aby zmienić kryteria przyznawania zasiłków - tak, aby nie były one uzależniane od poziomu życia w kraju zamieszkania dziecka, ale od wysokości przyznawanych świadczeń. Jak wynika ze źródeł dyplomatycznych, premier Beata Szydło w swoim sprzeciwie wobec proponowanych zmian ma poparcie przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy wspólnie spotkali się dziś przed południem. Następnie premier Czech, które przewodniczą teraz Grupie, rozmawiał z szefami Rady i Komisji Europejskiej.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama