statystyki

Gwiazda: Od trzeciego strajku mieliśmy pewność, że Wałęsa jest agentem bezpieki

18.02.2016, 13:44; Aktualizacja: 18.02.2016, 13:57
Lech Wałęsa

Lech Wałęsaźródło: newspix.pl

Andrzej Gwiazda nie jest zaskoczony informacjami IPN o agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy. Dziś Instytut ogłosił, że w dokumentach znalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku jest między innymi teczka pracy TW "Bolka". W materiałach jest też odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB, podpisane nazwiskiem byłego prezydenta.

Reklama


Reklama


Andrzej Gwiazda, współtwórca "Solidarności" i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, mówił w Polskim Radiu 24, że on i jego współpracownicy od trzeciego strajku "Solidarności" mieli "wewnętrzną pewność", że Lech Wałęsa jest agentem i działa na korzyść SB. "To było widać szczególnie z jego publicznych wystąpień" - ocenił opozycjonista.

Gwiazda tłumaczył, że gdyby wówczas SB próbowała dostarczyć dokumenty, to jego środowisko odrzuciłoby takie materiały. Współtwórca "Solidarności potwierdził, że w 1979 roku Lech Wałęsa przyznał się wobec wielu działaczy związkowych do współpracy z SB.

Wówczas Wałęsa mówił, że po 1970 roku bezpieka brała go do samochodu, gdzie rozpoznawał kolegów na filmach i zdjęciach. Jednak nagranie tamtych słów Lecha Wałęsy zaginęło.

Jak mówił Gwiazda, taśmę początkowo miał Andrzej Bulc, następnie pożyczył ją Bogdan Borusewicz, by przesłuchać nagranie. "Ta taśma zginęła. Nie mieliśmy dowodów, a bardzo szybko pojawiła się rzekomo ta sama taśma, ale z wyciętym fragmentem, gdzie Wałęsa mówi, że po 1970 roku donosił na kolegów" - opowiadał współtwórca "Solidarności".

Gwiazda pochwalił również małżeństwo Kiszczaków za zachowanie dokumentów obciążających Lecha Wałęsę. Przypomniał, że z informacji przekazanych przez prezesa IPN wynika, że na paczce, w której były materiały, przyklejona była koperta z listem Czesława Kiszczaka, zaadresowana "Do Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie do rąk własnych".

W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 r.oku w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych materiałów dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. "Sam zamiar przekazania jest jakby pozytywną rysą na czarnym charakterze Kiszczaka" - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda. W jego ocenie Maria Kiszczak, informując IPN o dokumentach, jak się wyraził, spełniła obywatelski obowiązek.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • POmroczność - stan umysłu leniżerii(2016-02-18 15:27) Odpowiedz 155

  Henryka Krzywonos. ---"Nie będę rozmawiała na temat Lecha Wałęsy. Nie mam tu telewizora, więc nie mogę się na ten temat wypowiedzieć" --------------------------------------------Świat według Kiepskich ! ! . Na tej prymitywnej babie POtwierdza się powiedzenie, że jesteśmy narodem z resztek. Smutne.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • KALIF(2016-02-18 15:21) Odpowiedz 121

  Do@ elook PRAWDA NALEŻY SIĘ NAM LUDZIOM SOLIDARNOŚCI i SPOŁECZEŃSTWO BO TYLKO NA PRAWDZIE MOŻNA COŚ ZBUDOWAĆ NIGDY NA KŁAMSTWIE lepsze ładnie opakowane kłamstwa na eksport niż ukrywana przez wiele lat prawda?!

 • Kłamstwa i afery to POdstawy III RP(2016-02-18 23:18) Odpowiedz 127

  Spytajcie się ludzi, na których donosił Bolek. Taki prezydent to tylko b.agent w roli prezydenta, a Solidarność to owszem ruch społeczny ale nadzorowany do ubiegłego roku przez postkomunistyczne gremia agenturalne urządzone w PO i wspierane przez KOD, Nowoczesną i i ich media jak TVN, GW . RMF-FM, ONET itd oraz takich dziennikarzy jak LIS itp. To ich kłamstwa i dzielenie Polaków miały na celu doprowadzić Polskę do stanu jak za czasów zaborów. Zrobiono by z nas zadowolonych niewolników z wypranymi mózgami. Ale się obroniliśmy i dziś III RP dogorywa we własnych odchodach kłamstw,i afer i politycznego fałszu..

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • elook(2016-02-18 14:09) Odpowiedz 1125

  Tak to Polak pod Polakiem kopie dołek na oczach całego Świata - Wstyd i hańba Panie Gwiazda

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • piotr333(2016-02-18 22:00) Odpowiedz 108

  No i mamy chichot historii. Jeden były opozycjonista - Andrzej Gwiazda cieszy się, gdy drugi były opozycjonista - Lech Wałęsa jest atakowany i poniżany, a z drugiej strony chwali małżeństwo Kiszczaków, przedstawicieli swoich największych wrogów, za zachowanie dokumentów obciążających Lecha Wałęsę. Według niktórych źródeł kardynał Richelieu mawiał: "Boże, chroń mnie przed przyjaciółmi, przed wrogami obronię się sam"". Ciekawe czy Andrzeja Gwiazdę ktoś, kiedyś będzie bronił?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Leo(2016-02-18 15:52) Odpowiedz 74

  Polak nie donosi na Polaka, elooku. Na Polaka donosi tylko sukinsyn.

 • KK(2016-02-19 06:57) Odpowiedz 611

  LECH WAŁĘSA, TO LEGENDA, Z KTÓRĄ DOBRZE KOJARZY SIĘ NASZ KRAJ - NIECH TAK ZOSTANIE !!!

 • gość(2016-02-19 13:27) Odpowiedz 42

  Gwiazda był członkiem PZPR czyli przysięgal na Związek Radziecki a Wałesa nie

 • Walennrod2(2016-02-19 13:01) Odpowiedz 40

  Szanowni internauci ! Zbyt dużo dyskusji na temat Lecha Wałesy . Należy ukazać prawdziwe oblicze i wyciągnąć wnioski - nie gloryfikować żadnej zdrady i działania na szkodę państwa polskiego co czynią to min byli uczestnicy OKAAGLOSTOLOWI jak Boguslaw Lis ,Kulewski czy też sławetny MICHNIK .Są to ludzie z kategori gorszej niż TARGOWICA bo tamci nie wypierali się zdrady Ojczyzny .

 • Wszyscy ...(2016-02-19 17:22) Odpowiedz 10

  .... mieli pełne galoty, a teraz rżną bohaterów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama