statystyki

Prof. Gliński: Powołamy uniwersytety ludowe

17.02.2016, 09:53
Beata Szydło i Piotr Gliński

Beata Szydło i Piotr Glińskiźródło: PAP

Celem polityki historycznej jest to, żeby nasza wspólnota się integrowała na fundamencie wartości, kanonu historycznego i kulturowego - mówi wicepremier Piotr Gliński. Jak zauważył w radiowej Jedynce, w Polsce działania, które miały temu służyć, do tej pory zaniedbywano. "Nie mamy nawet Muzeum Historii Polski z prawdziwego zdarzenia" - powiedział minister kultury, dodając, że ta placówka obecnie powstaje.

Reklama


Reklama


Gliński odniósł się też do projektu karania za sformułowanie "polskie obozy śmierci". Autorzy tego pomysłu chcą, by w konstytucji znalazł się zapis: "Dobre imię Rzeczpospolitej i narodu polskiego podlega ochronie prawnej" . Gliński wyraził nadzieję, że kluby parlamentarne poprą ten projekt. Jego zdaniem, ci, którzy notorycznie zakłamują polską historię, powinni ponosić dotkliwe kary finansowe. Wicepremier powiedział, że nie jest zwolennikiem karania tego więzieniem, gdyż - jak mówił - "to inna sfera spraw".

Zdaniem ministra kultury, jest to "efekt nie najlepszej sytuacji wizerunkowej Polski". "Jako państwo ponieśliśmy tu pewną porażkę i chcemy to zmienić" - dodał Gliński. Jak mówił, przekłamania, dotyczące polskiej historii czasem wynikają z niewiedzy, a czasem są świadomym działaniem. "Świat współczesny to miejsce rywalizacji różnych wizji historii. Kultura, symbole decydują również o pozycji państwa w ogólnoświatowej rywalizacji" - dodał.

Piotr Gliński zapowiedział, że ministerstwo kultury zajmie się też upowszechnianiem czytelnictwa i kultury wśród społeczeństwa. Rząd weryfikuje teraz, jak skuteczny jest Narodowy Program Czytelnictwa i będzie go zmieniał w razie potrzeby. Gliński zapowiedział utworzenie uniwersytetów ludowych, które pełniłyby rolę kulturotwórczą w środowiskach lokalnych.

Miałaby to być część programu obywatelskiej sieci kultury.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • greg(2016-02-18 04:11) Odpowiedz 20

  Opluwali komunę, a teraz Gliński za chwilę powoła związek socjalistycznej młodzieży polskiej...co to za archaiczny burak?

 • StAAbrA(2016-02-17 10:52) Odpowiedz 20

  I doktoraty oborowe .

 • analityk(2016-02-17 16:20) Odpowiedz 20

  Panie Gliński; Pan ma wiedzę książkową a ona się nijak do praktyki. Ja Panu wytłumaczę; polskich firm na tym rynku nie ma, ponieważ nasze firmy są niekonkurencyjne. To jest oczywista oczywistość.

 • mm(2016-02-17 14:51) Odpowiedz 20

  czy oni naprawdę muszą mi obrzydzać życie każdego dnia - Uniwersytety Ludowe? co to takiego? coś mi się przypomina z odległej przeszłości / to śmierdzi komuną, pustymi hasłami, wyświechtanymi komunałami, dyktaturą ludu pracującego miast i wsi - Polska nie potrzebuje takiego słowotoku, skupcie się Panowie i Panie na przyszłości naszych dzieci, na rozwoju, na twórczym podejściu do życia, na postępie i innowacjach - żebyśmy mogli zostawić przyszłemu pokoleniu lepszą Polskę - doceńcie to co już uzyskaliśmy - o świadomość historyczną warto zabiegać, ale o świadomość autentyczną, z szerokim historycznym tłem, bo niestety jedni kłamią w jedną stronę, drudzy w drugą stronę - a przede wszystkim skończcie z tą mową propagandą, nie potrzebuję tych wszystkich zapewnień i waszych trosk o historię - bo kocham Polskę taką jaka jest, tak jak kocha się dzieci własne - z ich wszystkimi zaletami i wadami.............

 • gadanie,gadanie(2016-02-29 10:30) Odpowiedz 00

  z całym szacunkiem : zrobimy,powołamy, wesprzemy,wylejemy, obniżymy, podwyższymi - zróbca COŚ !!!!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama