statystyki

PO: Zablokujemy propozycję konstytucyjną Ministerstwa Sprawiedliwości

15.02.2016, 13:59; Aktualizacja: 15.02.2016, 14:36
paragraf prawo

Zdaniem posła Szczerskiego pomysł MS jest absurdalnyźródło: ShutterStock

Tak deklaruje poseł PO Michał Szczerba. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało by pojawił się zapis w ustawie zasadniczej, że dobre imię Rzeczpospolitej Polskiej i narodu polskiego podlega ochronie prawnej. Wiceszef resortu Patryk Jaki oczekuje w tej sprawie poparcia wszystkich klubów parlamentarnych.

Reklama


Reklama


Poseł Michał Szczerba przekonuje, że rząd na PO w tej sprawie nie ma co liczyć.

"Pomysł zmiany konstytucji jest absurdalny. Do tego wystarczy zmiana prawa karnego oraz cywilnego. Na szczęście w tym parlamencie jest mniejszość konstytucyjna, która skutecznie będzie blokowała jakiekolwiek zmiany w ustawie zasadniczej." - deklaruje poseł PO.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało też projekt ustawy umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu "polski obóz". Resort chce by było to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Resort chce aby śledztwo wszczynane było z urzędu przez prokuratorów IPN, a wyrok był podawany do publicznej wiadomości. Zmienić ma się też prawo cywilne.

Powództwo o ochronę dobrego imienia Polski także będzie mógł wytaczać IPN oraz organizacje pozarządowe. Ma to zapewnić wysokie odszkodowania za
używanie takich sformułowań za granicą.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • greg(2016-02-15 19:43) Odpowiedz 10

    Kolejna propaganda działania i bicie piany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W kodeksie karnym jest art.133- Znieważenie Narodu lub Rzeczypospolitej Polskiej, który mówi: kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Nie ma więc potrzeby zapisywać tego w ustawie zasadniczej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama