statystyki

Donald Tusk przedstawi propozycję kompromisu Unii Europejskiej z Wielką Brytanią

01.02.2016, 19:22; Aktualizacja: 01.02.2016, 19:53
Od spełnienia postulatów Londyn uzależnia pozostanie w UE.

Od spełnienia postulatów Londyn uzależnia pozostanie w UE. źródło: PAP

Szef Rady Europejskiej poinformował, że jutro około południa przedstawi propozycję kompromisu Brukseli z Londynem. Chodzi między innymi o unijne reformy, oraz sprawę ograniczeń w wypłatach zasiłków. Od spełnienia postulatów Wielka Brytania uzależnia pozostanie we Wspólnocie.

Reklama


Reklama


Donald Tusk napisał na portalu społecznościowym, że w ostatnich 24 godzinach nastąpił postęp w negocjacjach, ale kilka kwestii pozostaje do uzgodnienia. Najtrudniejszą kwestią jest postulat dotyczący 4-letniego ograniczenia świadczeń socjalnych dla pracowników z pozostałych, unijnych krajów, co oznaczałoby dyskryminację Europejczyków, w tym także Polaków.

Komisja Europejska zaproponowała więc tak zwany hamulec bezpieczeństwa - miałby on umożliwić wstrzymanie wypłat zasiłków, w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy system opieki społecznej jest zbytnio obciążony. Ale to nie jest jedyna kwestia, bo do uzgodnienia pozostaje jeszcze postulat zagwarantowania równych praw państwom strefy euro i tych poza nią.

Wczorajsze spotkanie szefa Rady z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem nie przyniosło przełomu. Dziś po południu rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli brytyjskiego rządu, gabinetu szefa Rady Europejskiej, oraz Komisji Europejskiej i dopiero po wspólnych ustaleniach przewodniczący Rady Donald Tusk przedstawi propozycję kompromisu pozostałym 27 unijnym stolicom. Wtedy rozpoczną się negocjacje wszystkich krajów, bo i one muszą wyrazić zgodę na postulaty Londynu. Oczekuje się, że ostateczne porozumienie zostanie osiągnięte na unijnym szczycie za niecałe trzy tygodnie.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • windykator(2016-02-02 07:48) Odpowiedz 60

    d.Tusk "był dobry" tylko w Polsce gdzie miał kłamstwo za sobą - kłamstwa propagandy gazet i TV. W porównaniu z Cameronem jest cienki intelektualnie, cienki jezykowo ( w EU ma wszystko napisane, a oświadczenia są krótkie). W UE wszyscy wiedza ze to szpieg Merkel jest, wytykają mu to na każdym kroku ( U tube). Tak jak był malowanym plemielem w Polsce, tak jest malowanym w EU. To mało wartościowy człowiek jest.

  • ha,ha,ha- przedstwi?- Tusk?(2016-02-02 11:48) Odpowiedz 10

    On tylko odczyta i to pozwolą mu na stojąco, a nie na kolanach z obrożą na szyi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama