statystyki

Andrzej Duda: Auschwitz to ostrzeżenie dla całego świata

27.01.2016, 13:24; Aktualizacja: 27.01.2016, 14:23
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović podczas uroczystości w budynku Centralnej Sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. (PAP)

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović podczas uroczystości w budynku Centralnej Sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. (PAP)źródło: PAP

Auschwitz to ostrzeżenie dla całego świata, znak tego, co może się stać, jeśli życie społeczne zdominuje nienawiść - powiedział prezydent. Na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau trwają obchody 71. rocznicy jego wyzwolenia.

Reklama


Reklama


"Musimy czynić wszystko, aby tak straszliwe wydarzenia, jak w Auschwitz i innych miejscach kaźni, nigdy się nie powtórzyły; to obowiązek nie tylko polityków, ale wszystkich ludzi" - mówił prezydent. Na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau trwają obchody 71. rocznicy jego wyzwolenia. Podczas uroczystości Andrzej Duda powiedział, że Auschwitz to nie tylko muzeum, że wszędzie są tu prochy pomordowanych. "Można powiedzieć, że całe to miejsce jest jednym wielkim grobem" - mówił prezydent.

"Mam nadzieję, że Auschwitz to będzie teraźniejszość, znak i ostrzeżenie dla całego świata, znak tego, co może sie stać, jeśli życie społeczne zdominuje nienawiść, prawo międzynarodowe jest łamane, a społeczność międzynarodowa nie reaguje, co może się stać, gdy jeden kraj napada na drugi" - mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, historia tylko wtedy tworzy bezpieczeństwo w relacjach między narodami, kiedy jest oparta na prawdzie. Prezydent dodał, że głoszenie tej prawdy jest obowiązkiem Polaków, jako tych, na których ziemiach niemieccy okupanci założyli obozy zagłady. "Jest to także obowiązkiem narodu żydowskiego" - zaznaczył. "Dla mnie jako Polaka, dla prezydenta Rzeczpospolitej, ale także dla państwa Izrael od początku jego istnienia, Auschwitz jest wielką lekcją tego, że trzeba czynić wszystko, by chronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli. I że dla władz jest to najwyższy obowiązek" - powiedział Andrzej Duda.

Uroczystości odbywają się w dawnym budynku „Sauny”. Najważniejszymi gośćmi są byli więźniowie - około osiemdziesięciu. W ceremonii bierze udział prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, delegacje Izraela oraz Rosji.
Uroczystość zakończy modlitwa ekumeniczna przy Pomniku Ofiar Holocaustu w Birkenau, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Zabrzmi również szofar - instrument z baraniego rogu - w tradycji żydowskiej towarzyszący najważniejszym uroczystościom.
Do momentu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób. Głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz w 1940 roku.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Tel Aviv(2016-01-27 15:55) Odpowiedz 10

    dziś Palestyńczycy maja swój Auschwitz w Gazie i na terenach okupowanych

  • nk(2016-01-27 14:33) Odpowiedz 00

    A Niemcy nie zaszczycili tego w wydarzenia swoją obecnością?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama