statystyki

Eksperci o spotkaniu Duda-Tusk: Wojna polsko - polska przenosi się do Brukseli

18.01.2016, 20:21; Aktualizacja: 18.01.2016, 20:23
Duda, Tusk, Bruksela, Rada Europy

Choć Donald Tusk na spotkaniu reprezentował Radę Europejską, jako byłego premiera i szefa partii nie da się go, w opinii Piotra Pisarskiego, w pełni oddzielić od aktywności Platformy Obywatelskiejźródło: PAP

Tak uważa Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Prezydent spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej podczas wizyty w Belgii.

Reklama


Reklama


W opinii doktora Piotra Wawrzyka to dobrze, że politycy byli zgodni co do tego, iż potrzebna jest rozmowa i łagodzenia sytuacji, ale w komunikacie po spotkaniu nie zabrakło negatywnych akcentów. Przewodniczący Rady Europejskiej, komentując sytuację w Polsce pokazał, że jest bardziej duchowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej niż europejskiej instytucji, a tym samym wojna polsko - polska przenosi się do Brukseli - uważa politolog.

Piotr Wawrzyk podkreśla jednocześnie pozytywne efekty spotkania - udało się znaleźć wspólny język i wyrazić wspólne stanowisko dotyczące potrzeby wyciszenia emocji, a także podkreślić, że Polska i Unia Europejska mają w wielu sprawach jednolite stanowisko.

Prezes Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego Zbigniew Pisarski z kolei wpisuje wypowiedzi polityków o potrzebie uspokojenia debaty na temat Polski w kontekst ostatnich wydarzeń - z obniżeniem ratingu naszego kraju włącznie. Jak uważa, ostatnie decyzje Komisji Europejskiej związane z Polską są dla naszego kraju niekorzystne, a dla polityków stały się swojego rodzaju zimnym prysznicem. W opinii Zbigniewa Pisarskiego, obie strony politycznego sporu trwającego w Polsce uświadomiły sobie, że konsekwencje są dotkliwe dla wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów politycznych. Jak dodaje, kampania wyborcza już minęła i czas w sferze polityki międzynarodowej oraz bezpieczeństwa na współpracę oraz kompromisy między rządem a opozycją.

Choć Donald Tusk na spotkaniu reprezentował Radę Europejską, jako byłego premiera i szefa partii nie da się go, w opinii Piotra Pisarskiego, w pełni oddzielić od aktywności Platformy Obywatelskiej. Jednocześnie wciąż ponosi on odpowiedzialność za część działań dzisiejszej opozycji - uważa Pisarski.

Andrzej Duda, po rozmowach z Donaldem Tuskiem, spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmawiał z nim o przygotowaniach do natowskiego szczytu w Warszawie, a także o zwiększeniu obecności Sojuszu w Polsce.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Panie Wawrzyk.(2016-01-18 21:24) Odpowiedz 97

  Nie ma wojny Polsko-Polskiej, tylko jest wojna ze złodziejami z PO, a Ryży i KOD-ziarze ten cyrk przenoszą za granicę. Puknij sie wawrzy w głowe i wex się za jakąś robotę, a nie dla Mkreli i szkopów propagandę siejesz.

 • drwal(2016-01-19 07:32) Odpowiedz 53

  Wielka szkoda Panie Tusk.Można by na szerszym forum podyskutować o ośmioletnich osiągnięciach dotyczących zielonej wyspy.----Donald nie w formie intelekt spada dowcipasy kiepawe a pamięć ? chyba demencja zapomniał dziad jak młodzikiem był i w nocy z Bolkiem liczył głosy na obalenie Olszewskiego w sumie Nowemu Prezydentowi współczuje i podziwiam jak widać wykazuje najwyższe loty dyplomacji opanowania i cierpliwości ... ja bym nie dał rady..... jak bym mu walną gatkę ... to chłop tydzień nie spał a media w całej europie miały by używanie. . . . przez miesiąc

 • panie Przwodniczacy R.E. ... szkoda czasu i atlasu(2016-01-18 21:01) Odpowiedz 47

  Ciekawe po co pojechał do Brukseli ... p. DUDA ... Namiestnik Kaczyńskiego na Polskę ? Chyba tylko po to , żeby ... "pieprzyc dalej kotka - w kółko Macieju - za pomocą PiS-owskiego młotka"

 • Andrzej 11 (2016-01-18 22:22) Odpowiedz 44

  Duda hopie ty przejść na jasna stroma mocy hahahahaahahahahahahaha

 • robotnica(2016-01-19 07:44) Odpowiedz 20

  przenosicie, wy z ,,jasnej strony mocy", nawet zrobiliście zrzutę na podróż dla tego waszego lidera Kijowskiego, który nie ma pieniędzy dla swoich dzieci.

 • hehehe(2016-01-18 23:37) Odpowiedz 29

  poziom du.y do poziomu Tuska to jakby porownac krowiego placka do brylantu! oczywiscie w odpowiedniej kolejnosci..... Tusku przeszedl sie po dudowym za ciasnym jak zwykle ubranku i wytarl sobie rece o jego krawacik hihihih. Jutro bedzie jeszcze ciekawiej jak straszydlo bedzie sikala po nogawkach

 • Lejkowitz (2016-01-19 09:22) Odpowiedz 11

  Prezydent Duda spotkał się z reprezentantem Niemiec.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama