statystyki

Spotkanie Duda-Tusk: Rozmowa dwóch Europejczyków poświęcona prawdziwym problemom?

17.01.2016, 14:05
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

To będzie spotkanie dwóch Europejczyków poświęcone prawdziwym problemom, a nie doraźna interwencja w sprawach polskich - zapowiada prezydencki minister do spraw zagranicznych Krzysztof Szczerski. Prezydent Andrzej Duda leci do Brukseli wieczorem.

Reklama


Reklama


Jutrzejsza rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem - według Szczerskiego - ma dotyczyć przede wszystkim imigracji, polityki energetycznej Unii i negocjacji z Wielką Brytanią.

W przekonaniu Pawła Kukiza z Kukiz15, ewentualny unijny arbitraż w sprawach wewnętrznych Polski byłby sprzeczny z polską racją stanu. Zdaniem posła, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli pokaże, że swoje sprawy potrafimy załatwić sami. Ma też nadzieję, że napięcie mimo wszystko zmaleje.

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej przewiduje, że ani spotkanie prezydenta Dudy z Donaldem Tuskiem, ani postępowanie sprawdzające w Komisji Europejskiej czy debata o Polsce w europarlamencie nie spowodują zmian w polityce PiSu. Zdaniem posłanki, Prawo i Sprawiedliwość raczej umocni się w pozycji "oblężonej twierdzy" .

Borys Budka z Platformy Obywatelskiej uważa, że spotkania prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli "mogą być owocne". Warunkiem - jak powiedział - jest pojechanie tam z "otwartym sercerm i umysłem" po to, by rozmawiać a nie narzucać określoną wizję, wypracowaną wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim i premierem Węgier Wiktorem Orbanem.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli przypada na dzień przed planowaną w Parlamencie Europejskim debatą na temat sytuacji w Polsce. Urzędnicy Kancelarii Prezydenta podkreślają jednak, że zbieżność jest przypadkowa.

Prezydent spotka się także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz dowódcą sił Sojuszu w Europie generałem Philipem Breedlovem. W lipcu w Warszawie odbędzie się szczyt Paktu Atlantyckiego.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Miejmy nadzieję, że Duda okaże się(2016-01-17 22:55) Odpowiedz 60

  takim Europejczykiem, że wiele z tym kundlem gadał nie będzie. Z tuska raczej Eurojepczyk* jest i g_no może.

 • dwóch europejczyków?(2016-01-17 15:29) Odpowiedz 51

  przecież Ryży to zwykły złodziej.

 • to nie tak(2016-01-17 15:26) Odpowiedz 50

  Nie, to nie będzie rozmowa dwóch europejczyków, ale rozmowa Polaka z europejczykiem, który kiedyś powiedział, że polskość to nienormalność.

 • KALIF(2016-01-17 17:01) Odpowiedz 50

  BĘDZIE TO SPOTKANIE Volksdeutsch Tuska z POLSKIM PREZYDENTEM DUDĄ Trybunał stanu dla Tuska I SZUBIENICA Nie tylko caryca Rosji razem z władcami Prus i Austrii tak martwiła się o losy Polski, że nasze państwo przestało istnieć. Tak samo było we wrześniu 1939 r. Wtedy zaniepokojeni o stan demokracji w II RP Hitler i Stalin dokonali kolejnego, czwartego rozbioru w 1792 r. opozycja (wówczas złożona z magnatów) w graniczącym z Rosją miasteczku Targowica (a tak naprawdę w Petersburgu, w porozumieniu z imperatorową Rosji) zawiązała konfederację przeciwko reformom Sejmu Wielkiego (dziś Sejmu VIII kadencji), pod hasłami obrony wolności (dziś demokracji) w celu przywrócenia starego ustroju I RP (dziś III RP). Konstytucję 3 maja przedstawiali jako... zamach stanu

 • Kuba(2016-01-18 09:21) Odpowiedz 40

  Panie Prezydencie prośba odemnie i mojej rodziny -jak Pan spotkasz Tuska ,lutnij Mu Pan soldnie.

 • nikt(2016-01-18 00:08) Odpowiedz 04

  Na miejscu Tuska nie rozmawiałbym z Dudą. Z Dudą można porozmawiać o pogodzie, o nartach, jak mu się leciało, czego by się napił itd. Jak Tusk chce porozmawiać o polityce, niech powie Dudzie, żeby Kaczyński sam zadzwonił a nie wysyłał posłańców. Oczywiście niech dzwoni do sekretarki i się najpierw umówi na rozmowę, jak to szeregowy poseł powinien.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama