statystyki

Turcja: Państwo Islamskie za zamachem w Stambule

12.01.2016, 20:18

Państwo Islamskie stoi za dzisiejszym zamachem w Stambule - tak twierdzą tureckie władze. Zamachowiec-samobójca wysadził się w popularnej wśród turystów dzielnicy Sultanahmet niedaleko Błękitnego Meczetu. W ataku zginęło dziesięciu turystów, w tym ośmiu Niemców, a piętnaście osób zostało rannych.

Reklama


Reklama


Tureccy śledczy twierdzą, że zamachowca udało się zidentyfikować po fragmentach zwłok. Miał nim być 28-letni Syryjczyk, choć niektóre media twierdzą, że mężczyzna urodził się w Arabii Saudyjskiej. Napastnik nie był notowany na listach tureckich sił bezpieczeństwa i miał ostatnio przyjechać do Turcji z Syrii.

Ankara twierdzi, że zamachowiec działał na zlecenie Państwa Islamskiego. „Walka z Państwem Islamskim, które przeprowadziło atak, będzie kontynuowana z pełną determinacją. Nie cofniemy się ani na krok. Będziemy walczyć tak samo, jak walczymy z każdą organizacją terrorystyczną” - zapowiada turecki premier Ahmet Davutoglu. Zatelefonował on już z kondolencjami do niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Wśród turystów przyjeżdżających do Turcji największą grupę stanowią właśnie Niemcy. W 2014 roku było ich ponad 5 milionów.

Po zamachu zebrał się turecki sztab kryzysowy, a tureckie władze wydały mediom zakaz relacjonowania wydarzeń. Dotyczy to także mediów społecznościowych.
Kilka miesięcy temu Turcja włączyła się w wojnę domową w sąsiedniej Syrii. Tureckie władze przeprowadzają m.in. masowe aresztowania osób, podejrzanych o powiązania z Państwem Islamskim. W ubiegłym roku w Turcji doszło do dwóch zamachów przypisywanych radykałom. W eksplozjach w Suruc i w Ankarze zginęło ponad 130 osób.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • kom69(2016-01-12 22:19) Odpowiedz 00

    Po tym co dzisiaj zobaczyłem w telewizji z pewnością mogę stwierdzić że poczułem się jak miliony innych osób. http://praca.pl http://www.pracuj.pl http://248.cz http://wypatruj.pl

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama