statystyki

Francja: Wszyscy przeciwko Frontowi Narodowemu

autor: Nathan Dufour05.01.2016, 07:34; Aktualizacja: 05.01.2016, 08:11
Marine Le Pen

Marine Le Penźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: ANTOINE ANTONIOL

Partia prezydenta François Hollande’a zaskakująco dobrze poradziła sobie w drugiej turze grudniowych wyborów regionalnych we Francji. Zwłaszcza w kontekście faktu, że trzy i pół roku po zaprzysiężeniu Hollande’a na urząd prezydenta wszystko wskazuje na to, że nie uda mu się spełnić przedwyborczej obietnicy poprawy sytuacji ekonomicznej do 2017 r. Stopa bezrobocia przekracza obecnie 10 proc., a poziom długu publicznego jest bliski 100 proc. PKB.

Gdy prawicowa partia opozycyjna Republikanie wygrała w siedmiu nowo utworzonych regionach, socjalistyczna większość po trzech dotkliwych porażkach z rzędu (w wyborach do rad miejskich i Parlamentu Europejskiego w 2014 r. oraz do departamentów w 2015 r.) utrzymała przywództwo w pięciu. Największej porażki doznała nacjonalistyczna partia Marine Le Pen, Front Narodowy (FN). Pomimo zdobycia w pierwszej turze wyborów pozycji lidera w sześciu na 13 regionów, ostatecznie przegrała w każdym z nich.

Wynika to w dużej mierze z decyzji Hollande’a, który skoncentrował uwagę kampanii wyborczej na bezpieczeństwie i jedności narodowej, reprezentowanych przez tzw. front republikański, czyli taktyczny sojusz partii centrowych zawiązywany w celu uniemożliwienia sukcesów wyborczych Frontu Narodowego. Doskonałym wyrazem potencjalnego zasięgu poszukiwanej jedności był bezprecedensowy, niemalże jednomyślny wynik głosowania z 19 listopada 2015 r. nad przepisami zmieniającymi zasady wprowadzania stanu wyjątkowego, podczas którego sprzeciw wyraziło zaledwie sześciu spośród 577 deputowanych, a jeden wstrzymał się od głosu.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • wszyscy przeciw?(2016-01-05 13:41) Zgłoś naruszenie 20

  koszerni i lewacka pederastia, Francja stała się zwykła ciota Jewropejska.

  Odpowiedz
 • no tak(2016-01-05 15:59) Zgłoś naruszenie 10

  Zażydzeni zastosowali fortel, drugi raz s-synom i ku-wom się to nie uda.

  Odpowiedz
 • q1w(2016-01-05 21:31) Zgłoś naruszenie 10

  Francuzki są odporne na macanie przez imigrantów w przeciwieństwie do niemek

  Odpowiedz
 • Modlmy sie za Francje(2016-01-05 09:20) Zgłoś naruszenie 01

  PSALM RESPONSORYJNY 1 J 3, 11-21 Taka jest wola Boża, którą objawiono nam od początku, abyśmy się wzajemnie miłowali. Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego i zabił swego brata. A dlaczego go zabił? Ponieważ czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe. Nie dziwcie się, bracia, jeśli świat was nienawidzi. My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci. Jeśliby ktoś posiadał majętność tego świata i widział, że brat jego cierpi niedostatek, a zamknął przed nim swe serce, jak może trwać w nim miłość Boga? Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą. Po tym poznamy, że jesteśmy z prawdy, i uspokoimy przed Nim nasze serce. A jeśli nasze serce oskarża nas, to Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko. Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, mamy ufność wobec Boga.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie