"Podejrzani usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z zakłócaniem i utrudnianiem postępowań przetargowych" - powiedziała Małgorzata Wojciechowicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Jak dodała, śledztwo obejmuje kilkanaście przetargów dotyczących dzierżawy lub sprzedaży ziemi o wartości 6 milionów złotych.

Obecnie trwają przesłuchania podejrzanych. Jeszcze dziś prokurator zdecyduje, jakie środki zapobiegawcze zastosować wobec aresztowanych.

Zdaniem zgromadzonych przed budynkiem prokuratury rolników, zatrzymanie wygląda na prowokację polityczną. "Uważamy, że użycie organów państwa w tak gorącym czasie nie mogło się odbyć bez przyzwolenia rządzących. Jest to próba zdyskredytowania, skompromitowania i zastraszenia rolników" - mówił Stanisław Zimnicki, reprezentujący pyrzyckich gospodarzy.

Rolnicy planują w najbliższym czasie organizację pikiety przed Prokuraturą Okręgowa w Szczecinie. Zamierzają przyjechać traktorami i innymi maszynami rolniczymi.