statystyki

Plan Merkel i Putina: Krym za bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy?

31.07.2014, 10:35; Aktualizacja: 31.07.2014, 10:46
Angela Merkel, Petro Poroszenko i Władimir Putin

Angela Merkel, Petro Poroszenko i Władimir Putinźródło: newspix.pl

Suwerenność Krymu w zamian za bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Według brytyjskiego dziennika "The Independent", kanclerz Angela Merkel i prezydent Władimir Putin nadal chcą negocjować plan pokojowy dla Ukrainy.

Reklama


Reklama


Zdaniem gazety, Niemców nie odstraszyło nawet zestrzelenie malezyjskiego samolotu na Ukrainie. Rozmowy zostały przerwane, ale mają zostać wznowione, gdy tylko rozpocznie się międzynarodowe śledztwo w tej sprawie. Kanclerz Merkel ma być mediatorem między prezydentami Ukrainy i Rosji. 

Brytyjski dziennik twierdzi, że główną osią rozmów jest uznanie aneksji Krymu przez Rosję i suwerenności półwyspu. Pierwszym krokiem ma być jednak wycofanie przez Moskwę wsparcia finansowego i wojskowego dla separatystów na wschodzie Ukrainy. W zamian władze w Kijowie miałyby się zgodzić na zdecentralizowane władzy w tych regionach. 

Według informacji "The Independent", rosyjsko-niemiecki plan zakłada również, że ukraiński prezydent musiałby wycofać się ze starań o członkostwo w NATO. W zamian Władimir Putin nie blokowałby relacji handlowych Kijów-Bruksela. Ukraina mogłaby też podpisać długoterminowy kontrakt z Gazpromem na dostawy gazu, za korzystną cenę. W ramach tej umowy otrzymałaby też od Moskwy miliard dolarów rekompensaty za stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na Krymie do czasu aneksji.
"The Independent" twierdzi, że rozmowy wspiera ukraiński biznesmen Dmytro Firtasz, który ma dobre kontakty z rosyjską administracją.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Appeasement wiecznie żywy(2014-07-31 11:08) Odpowiedz 00

    Głupi plan, Rosjanie poczują, że agresja popłaca, zrujnują Krym, a potem zaatakują np. Polskę i Finlandię i zażądają aneksji Polski za wycofanie się z Finlandii.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama