statystyki

Komorowski i Rasmussen: Sytuacja na Ukrainie wymusi zmiany w NATO

08.05.2014, 09:35; Aktualizacja: 08.05.2014, 09:59
Anders Fogh Rasmussen podczas spotkania z Bronisławem Komorowskim

Anders Fogh Rasmussen podczas spotkania z Bronisławem Komorowskim. Fot. PAP/Jacek Turczyk źródło: PAP

Sytuacja na Ukrainie wymusi zmiany w NATO. Zgodnie zapowiadają to sekretarz generalny Sojuszu i prezydent Bronisław Komorowski.

Reklama


Reklama


Anders Fogh Rasmussen przebywa z wizytą w Polsce. Po spotkaniu z nim prezydent Komorowski mówił, że na wrześniowym szczycie NATO w walijskim Newport nasz kraj będzie miał swoje oczekiwania o Sojuszu. Chodzi między innymi o wzmocnienie Sojuszu, by mógł "realnie wykonywać" artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Chodzi o kolektywną obronę w razie ataku na jednego z członków.

"Polska ma wiele innych oczekiwań wobec NATO, ale sama chce mieć też większy wkład w działania Sojuszu" - zapewniał prezydent. Temu ma pomóc zwiększenie wydatków na obronność. Prezydent chce, by wzrosło ono do 2 procent PKB, a więc do poziomu z początku XXI wieku. Bronisław Komorowski mówił, że gdy Rosja zwiększała nakłady na zbrojenie, Europa stopniowo je obcinała. Teraz czas odwrócić ten trend - dodał.

Sam Rasmussen potwierdził, że wydarzenia na Wschodzie wymuszą zmiany funkcjonowania NATO na wrześniowym szczycie. Jak mówił, w związku z sytuacją na Wschodzie NATO będzie prowadziło szereg ćwiczeń wojskowych w Europie. Szef NATO zapewnił, że zaangażowanie Sojuszu w obronę zbiorową jego członków będzie "twarde jak skała". Dlatego już teraz samoloty i okręty Sojuszu wzmacniają bezpieczeństwo swoich członków od Morza Czarnego do Bałtyku. I to będzie kontynuowane - dodał Rasmussen.

Szef NATO odpierał też zarzuty, jakoby Sojusz prowokował Rosję. Jego zdaniem, postawa Moskwy podważa podstawy pokoju i stabilności.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Ciekawski(2014-05-08 10:15) Odpowiedz 00

    Ciekawe, co sądzi o tym nowy (szef) sekretarz generalny NATO... Dla porządku przypomnijmy, że wydatki na obronę NATO (okolo 10% ludności świata) sięgają ponad 70% wydatków światowych, w tym wydatki USA ponad 50%... USA jest przygotowana do zwalczania całej reszty świata i o tym, proponując podnoszenie wydatków na obronę, powinniśmy w Polsce pamiętać...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama