Katolicy i prawosławni w tym roku w jednym czasie obchodzą Święta Wielkanocne. Dziś - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto w całym kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Jego rangę podkreśla fakt, że Kościół obchodzi oktawę zmartwychwstania, czyli osiem kolejnych dni traktowanych jest jak jeden dzień i jedno święto. Zmartwychwstanie Chrystusa pokazuje Jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Uczestniczą w nim wierzący w Jezusa.

W Polsce w Niedziele Zmartwychwstania Pańskiego o świcie katolicy gromadzą się na mszy rezurekcyjnej. Jest ona połączona z procesją.

Procesja rezurekcyjna to uroczyste ogłoszenie całemu stworzeniu faktu zmartwychwstania Chrystusa. W procesji niesiony jest Najświętszy Sakrament, krzyż ozdobiony czerwoną stułą i figura Jezusa Zmartwychwstałego.

Przepisy liturgiczne mówią, że procesja rezurekcyjna odbywa się po zakończeniu odprawianej jeszcze w sobotę Wigilii Paschalnej. W Polsce procesja została przeniesiona na niedzielny świt.

Prawosławni obchodzą Wielkanoc

Prawosławni dziś też obchodzą Wielkanoc. Święta w tym roku przypadają w tym samym terminie, co w Kościele rzymsko-katolickim.

W Krynicy Zdroju do śniadania wielkanocnego zasiądzie około 150 rodzin łemkowskich. Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć paschy - mówi ksiądz Piotr Pupczyk, proboszcz krynickiej parafii prawosławnej Św. Włodzimierza.

Pascha to chleb pieczony z pszennej i żytniej mąki, zazwyczaj posypany makiem. Do święcenia również zabiera się jajka, chrzan i kiełbasę. Prawosławni często świętują Wielkanoc nawet pięć tygodni po katolikach, jak to miało miejsce rok temu.
Dla Cerkwi niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej, ponieważ dla wyznawców prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.