statystyki

Polska A bogata, a Polska B szczęśliwa - żyje dłużej i ma trwalsze rodziny

autor: Janusz K. Kowalski03.12.2013, 07:10; Aktualizacja: 03.12.2013, 07:11
  • Wyślij
  • Drukuj
Polska mapa szczęścia

Polska mapa szczęściaźródło: DGP

Mieszkańcy najbiedniejszych regionów kraju, choć bezrobotni i biedni, żyją dłużej niż bardzo dynamiczni mieszkańcy metropolii. Rzadziej zabijają ich stres i nowotwory.

reklama



reklama


Dawny podział na Polskę A i B (duże, zamożne miasta kontra biedna prowincja) traci rację bytu. Dzisiaj obowiązują inne kryteria. Dobrobyt jest ważny, ale coraz ważniejsze staje się szczęście. A ono, paradoksalnie, z zamożnością nie ma nic wspólnego. Wynika raczej z tego, czego za pieniądze kupić się nie da.

Przez to mapa szczęścia nie pokrywa się z mapą dobrobytu. Polacy ze wschodniej części kraju, do tej pory Polski B, tworzą trwalsze rodziny i żyją dłużej niż ich krewni z bogatszych regionów. Najdłużej – mieszkańcy Podkarpacia. Mężczyźni średnio 74,3 roku, kobiety 82,1 roku. A bieda tu aż piszczy: PKB na głowę jest o jedną trzecią niższy od średniej krajowej.

Dodatkowo województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie i lubelskie, czyli regiony o niskich płacach i wysokim bezrobociu, są też powyżej średniej wśród regionów o najmniejszej zachorowalności na nowotwory złośliwe na 100 tys. mieszkańców.

Liczba osób przypadająca na łóżko w szpitalach ogólnych jest w biedniejszych województwach mniejsza niż średnia krajowa. Pod tym względem Lubelskie, Świętokrzyskie i Podlaskie są w pierwszej szóstce najlepszych regionów.

Uboższa Polska to również spokój. Nigdzie nie jest tak bezpiecznie, jak na Podkarpaciu czy Lubelszczyźnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 20

  • 1: Karto z IP: 95.160.123.* (2013-12-07 12:19)

    Albo jestem mało domyślny albo legenda w tej mapie jest skopana..

  • 2: polka z IP: 142.179.140.* (2013-12-03 23:23)

    ta banda rzadzaca zniszczyla i okradla wszystko nie mozna zyc normalnie male zarobki nie wystarcza na oplaty podatki precz z takim ustrojem bandytow

  • 3: ktosik z IP: 178.235.27.* (2013-12-03 20:34)

    Polslka A bogata. Ten artykuł to prowokacja , czy żart

  • 4: xenomorph z IP: 83.22.203.* (2013-12-03 19:43)

    Widać, że w PL jaki taki poziom życia musi być okupiony stresem i harówą ponad siły. Co oczywiście wpływa na zdrowie, długość i jakość życia. Ciekawe, jak takie statystyki będą się przedstawiać w stosunku do młodych, którzy wyjechali za granicę.

  • 5: ja z IP: 178.183.228.* (2013-12-03 19:01)

    Do 15: Przeczytaj Ewangelię, błądzisz biedny człowieku.Szczęśliwi są Wszyscy Święci w niebie...

  • 6: Polkot z IP: 91.198.145.* (2013-12-03 15:34)

    A co ma długość życia do szczęścia. Czy przeżycie 80 lat w biedzie daje więcej szczęścia niż 70 lat w bogactwie? To samo odnosi się do rodziny!!! Czy życie 50 lat z jedną babą jest szczytem szczęścia czy też lepiej mieć trzy żony i trzydzieści kochanek? To drugie może tylko więcej kosztuje - choć znam takich co twierdzą że najwięcej kosztuje seks "za darmo" :))

  • 7: bocian z IP: 77.223.192.* (2013-12-03 13:03)

    Dziesiąta opinia jest dla mnie najtrafniejsza.Województwa w których znajdują się małe gospodarstwa korzystają z upraw zbliżonych do ekologicznych
    i to daje im lepsze warunki zdrowotne z mniejszym zatruciem.To nie znaczy
    że nie da się rozwinąć w Polsce produkcji ekologicznej na szeroką skale.
    Ja taki program skierowałem do ministra rolnictwa i premiera,lecz nie wykazali większego zainteresowania.Minister Rolnictwa boi się że gdyby takie gospodarstwa powstały to PSL utracił by swój elektorat,ponieważ transfer środków unijnych znalazł by się poza ich strefami wpływu
    ra.

  • 8: rambo33 z IP: 80.103.49.* (2013-12-03 11:16)

    Wiec jestem za podzieleniem polskich ziem na polowe na tych bogatych zlodziei i na wyzyskiwanych ale wprowadzic granice w obie strony

  • 9: ona pracujaca z IP: 89.231.129.* (2013-12-03 10:50)

    bo jak patrze na tych nierobów leżących z laptopami na brzuchu na zasiłkach i wychowawczych urlopach po 10 lat samej wracajac po 10 godzinach z pracy to mnie rak drąży !!!

  • 10: raf z IP: 62.255.147.* (2013-12-03 09:44)

    C- Polska Brytyjska

Prawo na co dzień

Galerie