statystyki

Polska A bogata, a Polska B szczęśliwa - żyje dłużej i ma trwalsze rodziny

autor: Janusz K. Kowalski03.12.2013, 07:10; Aktualizacja: 03.12.2013, 07:11
Polska mapa szczęścia

Polska mapa szczęściaźródło: DGP

Mieszkańcy najbiedniejszych regionów kraju, choć bezrobotni i biedni, żyją dłużej niż bardzo dynamiczni mieszkańcy metropolii. Rzadziej zabijają ich stres i nowotwory.

reklama


reklama


Dawny podział na Polskę A i B (duże, zamożne miasta kontra biedna prowincja) traci rację bytu. Dzisiaj obowiązują inne kryteria. Dobrobyt jest ważny, ale coraz ważniejsze staje się szczęście. A ono, paradoksalnie, z zamożnością nie ma nic wspólnego. Wynika raczej z tego, czego za pieniądze kupić się nie da.

Przez to mapa szczęścia nie pokrywa się z mapą dobrobytu. Polacy ze wschodniej części kraju, do tej pory Polski B, tworzą trwalsze rodziny i żyją dłużej niż ich krewni z bogatszych regionów. Najdłużej – mieszkańcy Podkarpacia. Mężczyźni średnio 74,3 roku, kobiety 82,1 roku. A bieda tu aż piszczy: PKB na głowę jest o jedną trzecią niższy od średniej krajowej.

Dodatkowo województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie i lubelskie, czyli regiony o niskich płacach i wysokim bezrobociu, są też powyżej średniej wśród regionów o najmniejszej zachorowalności na nowotwory złośliwe na 100 tys. mieszkańców.

Liczba osób przypadająca na łóżko w szpitalach ogólnych jest w biedniejszych województwach mniejsza niż średnia krajowa. Pod tym względem Lubelskie, Świętokrzyskie i Podlaskie są w pierwszej szóstce najlepszych regionów.

Uboższa Polska to również spokój. Nigdzie nie jest tak bezpiecznie, jak na Podkarpaciu czy Lubelszczyźnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • ktosik(2013-12-03 20:34) Odpowiedz 20

    Polslka A bogata. Ten artykuł to prowokacja , czy żart

  • 007KAL(2013-12-03 09:00) Odpowiedz 10

    I ... jakie to wszystko proste - wystarczy być biednym, aby być szczęśliwym i długo żyć.

  • Michał(2013-12-03 08:02) Odpowiedz 10

    Może i pieniądze szczęścia nie dają. Ale jak to mówią - łez za przyciemnianymi szybami ferrari nie widać. ;-)

  • Pitolicie(2013-12-03 08:47) Odpowiedz 10

    To jest łatwo wytłumaczyć. Jak nie masz pieniędzy to starasz się znaleźć "inaczej" swoje miejsce na ziemi. A co ci może to dać? Nauczenie się być szczęśliwym z drugim człowiekiem, ze swoją rodziną.

  • roundup(2013-12-03 09:35) Odpowiedz 10

    żremy chemie. na pld-sch Polski prawie kazdy uprawia cos kolo domu. w Azji sa regiony gdzie ludzie nie wiedza co to nowotwor bo nie jedza przetworzonej zywnosci. ogladnijcie sobie "Trucizna nasza powszednia" (na YT).

  • ona pracujaca(2013-12-03 10:50) Odpowiedz 01

    bo jak patrze na tych nierobów leżących z laptopami na brzuchu na zasiłkach i wychowawczych urlopach po 10 lat samej wracajac po 10 godzinach z pracy to mnie rak drąży !!!

  • rambo33(2013-12-03 11:16) Odpowiedz 01

    Wiec jestem za podzieleniem polskich ziem na polowe na tych bogatych zlodziei i na wyzyskiwanych ale wprowadzic granice w obie strony

  • Polkot(2013-12-03 15:34) Odpowiedz 01

    A co ma długość życia do szczęścia. Czy przeżycie 80 lat w biedzie daje więcej szczęścia niż 70 lat w bogactwie? To samo odnosi się do rodziny!!! Czy życie 50 lat z jedną babą jest szczytem szczęścia czy też lepiej mieć trzy żony i trzydzieści kochanek? To drugie może tylko więcej kosztuje - choć znam takich co twierdzą że najwięcej kosztuje seks "za darmo" :))

  • slim_slim_slim(2013-12-03 08:50) Odpowiedz 01

    Ale gdzie w tym wszystkim szczęście? Czy dłuższe życie, to szczęśliwsze? Czy mniej rozwodów, to większe szczęście?

  • Jan ze wschodu(2013-12-03 08:39) Odpowiedz 01

    Bo z tych szczęśliwych województw młodzi wyjechali do bogatych województw. Więc średnia wieku ludzi w biednych województwach jest wyższ niż w innych. Badania statystyczne to zabawa pytaniami i liczbami. Zakłada się uzyskanie jakiegośc wyniku i do niego dopisuje się metodologię. Więc to bajki dla dużych dzieci - raczej naiwnych i ogłupiałych. Skoro jest tam tak dpbrze żyć to dlaczego tak dużo ludzi z tych województwu cieka do złych , bogatych województw???

  • li(2013-12-03 08:04) Odpowiedz 02

    Bo w Polsce B ludzie chorują, ale po co iść do lekarza kiedy nie ma się pieniędzy, to i łóżek mniej potrzeba w szpitalach. Trzeba na coś umrzeć czy to ważne na co choroba czy wypadek wypasionym autem.

  • Karto(2013-12-07 12:19) Odpowiedz 00

    Albo jestem mało domyślny albo legenda w tej mapie jest skopana..

  • polka(2013-12-03 23:23) Odpowiedz 00

    ta banda rzadzaca zniszczyla i okradla wszystko nie mozna zyc normalnie male zarobki nie wystarcza na oplaty podatki precz z takim ustrojem bandytow

  • xenomorph(2013-12-03 19:43) Odpowiedz 00

    Widać, że w PL jaki taki poziom życia musi być okupiony stresem i harówą ponad siły. Co oczywiście wpływa na zdrowie, długość i jakość życia. Ciekawe, jak takie statystyki będą się przedstawiać w stosunku do młodych, którzy wyjechali za granicę.

  • ZNIESMACZONY(2013-12-03 07:55) Odpowiedz 00

    Zakompleksiony naród według mnie to taki naród, który ukrywając swoją ułomność mózgową, zwala winę na tych, którzy nie są u władzy, bo na nich nie głosowali. W ten sposób, próbują siebie wybielić w oczach innych, jak coś nie idzie po ich myśli. Tylko, że ci inni nie są też wszyscy bezmózgowcami i wiedzą co mają myśleć o takich ... .

  • Seer(2013-12-03 08:14) Odpowiedz 00

    Złodziejstwo, oszustwo, korupcja, koorestfo, zdrady i wszelkiej maści ułomności moralne nie dają szczęścia ćwoki z PeŁo

  • bocian(2013-12-03 13:03) Odpowiedz 00

    Dziesiąta opinia jest dla mnie najtrafniejsza.Województwa w których znajdują się małe gospodarstwa korzystają z upraw zbliżonych do ekologicznych
    i to daje im lepsze warunki zdrowotne z mniejszym zatruciem.To nie znaczy
    że nie da się rozwinąć w Polsce produkcji ekologicznej na szeroką skale.
    Ja taki program skierowałem do ministra rolnictwa i premiera,lecz nie wykazali większego zainteresowania.Minister Rolnictwa boi się że gdyby takie gospodarstwa powstały to PSL utracił by swój elektorat,ponieważ transfer środków unijnych znalazł by się poza ich strefami wpływu
    ra.

  • raf(2013-12-03 09:44) Odpowiedz 00

    C- Polska Brytyjska

  • Krystyna(2013-12-03 08:14) Odpowiedz 00

    To może rząd przyjże się tym co nie dbają o swe zdrowie a będąc przy korytach rozbijają drogie samochody a na następny dzień jeżdzą innymi droższymi skąd mają kasę. Bo przecież służba zdrowia jest biedna ciągle brakuje na leczenie dzieci trzeba organizować akcje charytatywne, a leczenie bogatych posłów i nadużywających libacji i alkoholu przecież kosztuje przecież to są wybrańcy narodu którzy powinni dawać przykład obywatelom jak żyć a jest niestety odwrotnie i tym rząd się nie zajmie czyżby powróciły dla elity rządzącej czasy króla Sasa.

  • ja(2013-12-03 19:01) Odpowiedz 00

    Do 15: Przeczytaj Ewangelię, błądzisz biedny człowieku.Szczęśliwi są Wszyscy Święci w niebie...