statystyki

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Sama rzuciła się pod pociąg [SYLWETKA]

autor: Patryk Słowik27.10.2017, 07:10; Aktualizacja: 27.10.2017, 07:38
Hanna Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltzźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adam Stepien Agencja Gazeta

Przegrana politycznie, osamotniona, straszona prokuraturą. Ale jednocześnie Warszawa pod jej rządami stała się stolicą z prawdziwego zdarzenia. I gdyby nie afera reprywatyzacyjna, którą Hanna Gronkiewicz-Waltz fatalnie rozegrała, mogłaby zasiadać w najważniejszym fotelu w mieście dożywotnio.

Dziś chwalenie Hanny Gronkiewicz-Waltz nie jest łatwe. Nieprzychylne jej media zrobiły z niej twarz „złodziejskiej reprywatyzacji”. Te, które do niedawna można by uznać za przychylne, również czyhają na jej każde potknięcie. Dla wszystkich Hanna Gronkiewicz-Waltz przestała być włodarzem stolicy, blisko dwumilionowego miasta. Stała się symbolem oszustw, przez które państwo straciło majątek.

Wiadomo już, że to ostatnia kadencja Gronkiewicz-Waltz. Zapowiedziała, że nie planuje ubiegać się o reelekcję. Nie jest tajemnicą, że afera reprywatyzacyjna odcisnęła wielkie piętno na ostatnich latach jej rządzenia stolicą. Gdyby nie ona, prawdopodobnie wystartowałaby ponownie. Tak się jednak nie stanie.

Jeszcze kilka lat temu była najpopularniejszą osobą w mieście, a o bliskość przy jej uchu zabiegali niemal wszyscy czołowi politycy. W dorocznych badaniach Centrum Badania Opinii Społecznej dwukrotnie plasowała się w czołówce rankingu na polityka roku (piąte oraz siódme miejsce). A dziś? Gronkiewicz-Waltz jest sama, otoczona jedynie urzędnikami, którym płaci. O społecznym poparciu dla niej trudno cokolwiek powiedzieć, bo żadnej sondażowni od wielu miesięcy nie przychodzi nawet na myśl, by uwzględniać ją w badaniu. Prędzej można w nim znaleźć Włodzimierza Czarzastego.

Dekada sukcesów

Wielki triumf Hanny Gronkiewicz-Waltz zaczął się w 2005 r. od wyborów parlamentarnych. Osiągnęła nieprawdopodobny wynik: ciut ponad 137 tys. głosów. Tyle właśnie zdobyła jako liderka Platformy Obywatelskiej na warszawskiej liście. Skala porównawcza? Jarosław Kaczyński zdobył 171 tys. głosów. A Bronisław Komorowski – 42 tys.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (38)

  • Czegóż trzeba więcej by ich skazać.(2017-10-27 13:04) Zgłoś naruszenie 3215

    40-50 tyś ludzi na bruk - to stan okupacji Warszawiaków w czystej postaci. Banda przestępców w togach i Ratusz władany przez HGW, dopuszczający upadlania tych ludzi przez czyścicieli kamienic. Ohydny proceder na miarę UB/SBckich katów by nie rzec gorzej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dożywotnio, ... (2017-10-27 09:55) Zgłoś naruszenie 3013

    ... Panie Słowik, to Powinna ona zasiadać nie w ratuszu, a w bardziej odpowiednim dla aferzystów miejscu. I pewnie nie podjąłby się Pan dopisać dalszego ciągu tej biografii.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ?(2017-10-27 09:53) Zgłoś naruszenie 248

    ciekawe co teraz myśli te 137 tyś. mieszkańców Waarszawy?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Białe jest białe(2017-10-27 14:11) Zgłoś naruszenie 2228

    Ale o prywatyzacji nieruchomości za czasów Lecha Ka. cicho?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tola(2017-10-28 10:38) Zgłoś naruszenie 2117

    To ona pozwoliła na tęczę na Placu Zbawiciela. Taczka dla Hanki!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Podobnie u Mnie.....(2017-10-28 15:45) Zgłoś naruszenie 192

    Miasto w którym istniała stara dzielnica drewnianych przedwojennych domów.... No i Prezydent poodsprzedawał za ćwierć darmo domy z działkami Inwestorom do restauracji i odtworzenia ....stąd upust w cenie... traf chciał ... że Wszystkie po kolei spłonęły - a Inwestorzy postawili Bloki. No Prezio tłumaczy że chciał dobrze ale sorry takich mamy bezdomnych - palą co popadnie

    Odpowiedz
  • Olek(2017-10-27 22:58) Zgłoś naruszenie 1615

    A co ta stara kobieta taka skrzywiona.

    Odpowiedz
  • HGW jest kozłem ofiarnym partyjnych cwaniaków(2017-10-30 14:00) Zgłoś naruszenie 1312

    HGW jest kozłem ofiarnym podlców, którzy faktycznie wzbogacili się na reprywatyzacji. Rozejrzyjcie się, kto z partyjnych cwaniaczków zarabia na najmie. Porazi was. To gorzka ironia, że lud pomstuje na HGW (lud pod sterem SiS), bo tylko ona zadbała o mieszkania dla lokatorów, i tylko ona zmieniła prawo, tak że zapobiegła dalszym zwrotom kamienic, przedszkoli, szkół, parków itp.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • KONDUKTOR Z PLATFORMY(2017-10-28 10:17) Zgłoś naruszenie 1314

    A KIEDY POGRZEB TEJ OSZUSTKI BUFETOWEJ PO JAKI POCIĄG I CZY TO PENDOLIONO

    Odpowiedz
  • Tylko HGW pomogła lokatorom(2017-10-30 12:09) Zgłoś naruszenie 1222

    My popieramy HGW. To ona zatrzymała dziką reprywatyzację - małą ustawą reprywatyzacyjną, którą napisała i wywalczyła. I to dzięki HGW lokatorzy mają mieszkania zamienne - to ona napisała i przeforsowała uchwałę miasta, dzięki której lokatorzy mają teraz ciepłe, czyste, niezagrzybione mieszkania. Pisiaki tylko wrzeszczeli i wciąż wrzeszczą, jak te krowy, co ryczą dużo, a cyc i tak jałowy. Na zawsze zapamiętamy Lecha K., który oddał naszą kamienicę - na podstawie decyzji o zwrocie trawnika na podwórku. To było w 2007. I pamiętamy, jak siedział 2 stołkach, bo się przyspawał do warszawskiego. Tego też nie zapomnimy. Obrzydliwość, że teraz kacze robią karierę na tych "pomyłkach" i nieróbstwie

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Sprawiedliwy obywatel(2017-10-27 09:11) Zgłoś naruszenie 113

    Art.47 Konstytucji RP każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego,czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.Profesor prawa chyba zna ten przepis.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • orim(2017-10-29 08:05) Zgłoś naruszenie 94

    Autor "zapomina" o paru faktach. Po pierwsze finanse. Stan finansów Warszawy pozwalający na inwestycje wziął się z nadmiernej centralizacji w kraju ( wszystkie urzędy i decyzje w stolicy) oraz różnych "drobnych " zabiegów prawnych. Na przykład fakt, że można prowadzić działalność faktycznie w 150 km od Warszawy ale biuro w stolicy pozwala na rozliczenie w Wawie- skutek ucieczka podatkowa firm do Wawy bo tam kontrola skarbowa statystycznie raz na 10 lat.- znam kilka takich przeprowadzek do stolicy. Po drugie nadzwyczajna łaskawość poprzedników - ulga w janosikowym mimo takich przykładów niegospodarności jak np. 200000 zł na imprezę z okazji otwarcia po remoncie mostu Grota- Roweckiego. Równolegle ( mam znajomych w warszawie) są szkoły podstawowe gdzie rodzice są proszeni o zrzutką na papier toaletowy Jak się ma spolegliwą władzę centralna to trudno żeby nie było pieniędzy na inwestycje przynoszące popularność

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gdzie ten bruk, na którym "wylądowali lokatorzy"?(2017-10-30 14:35) Zgłoś naruszenie 98

    Pisi szczuju, powtarzam pytanie: Gdzie jest ten bruk, na którym "wylądowały tysiące warszawiaków"? Milczysz, bo wiesz, że wszyscy "dekretowi" lokatorzy dostali mieszkania zamienne od miasta. Tak działa szczujnia PiS. Ale warszawiaków nie oszuka, choćby się zapluła do imentu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kodowiec z ratusza przekrętów(2017-10-28 10:20) Zgłoś naruszenie 713

    a coo0na ma morde tak wykrzywioną przez pociąg

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BRUS.(2017-10-31 15:56) Zgłoś naruszenie 73

    Ludzie co wy żeście postradali zmysły ,a kto od 1990 roku był przy władzy i kto po 2004 roku jak Polska , została wprowadzona do UNII , był przy władzy , kto p 2004 do 2007 roku sprawował władzę , co się stało po tej całej transformacji i prywatyzacji i kto w tych latach , po upadłości zakładów pracy i Ruch , dochrapał się pieniędzy ,RUCH zajmował się kioskami , jakoś cudze to się widzi pod lasem a swego pod nosem , i teraz wszyscy wszystkim zarzucają ,że zile robili tylko PIS i kościół katolicki jest cacy ?! To panie i panowie ,z rządu , posłów , senatorów ,i całego tego rządzącym społeczeństwem , przestańcie zawłaszczać władzę tylko i wyłącznie dla siebie , skoro jesteście wybrańcami narodu to zacznijcie Naród Szanować , bez ingerencji w to kto skim śpi w łóżku i zaglądanie w co kto wyznaje , jaką religię.?!

    Odpowiedz
  • KOWALSKI(2018-02-28 04:22) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie?Kiedy Hanie wżucą do lochu???Aby słońca już w życiu nie ujrzała,za krzywdy wyżądzone Warszawiakom!!!

    Odpowiedz