W 2015 r. odnotowano spadek wartości rynków zamówień publicznych; zwiększyła się liczba postępowań wyjaśniających; przeprowadzono jednak 100 kontroli mniej niż w 2014 r. - podała prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji.

Stręciwilk przedstawiła posłom z komisji gospodarki i rozwoju sprawozdanie o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2015 r.

Według niej wartość rynku zamówień publicznych w 2015 roku wyniosła 116 mld zł. Jak wskazała prezes Urzędu Zamówień Publicznych, wartość ta spadła w stosunku do poprzednich lat w sposób znaczący - na przykład w 2014 r. wyniosła ona 133 mld zł.

Za przyczynę tego spadku prezes uznała przepisy wprowadzone w 2014 r., które zafunkcjonowały w 2015 r., powodujące podwyższenie progu zobowiązującego do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych - z 14 tys. euro próg został podwyższony do 30 tys. euro. Na obniżenie wartości rynku zamówień publicznych, zdaniem prezes UZP, miały też wpływ inne czynniki, takie jak mniejsza wartość największych zamówień sektorowych udzielanych w 2015 r. oraz zmniejszenie liczby zamówień współfinansowanych ze środków europejskich.

Jak mówiła, w zamówieniach o wartości poniżej progów europejskich w 2015 r. tylko w 12 proc. postępowań cena była stosowana jako jedyne kryterium oceny ofert, w zamówieniach powyżej progów było to 11 proc. Przy zestawieniu tych informacji z danymi za 2014 r. istnieje - w ocenie Stręciwilk - "radykalna różnica". W 2014 r. poniżej progów europejskich cenę jako jedyne kryterium uwzględniono w 84 proc. postępowań, a w zamówieniach powyżej progów europejskich - w 75 proc.

Sprawozdanie wykonano w oparciu o roczne sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych przez zamawiających i o dane będące w dyspozycji Urzędu Zamówień Publicznych (o publikacji ogłoszeń) oraz w oparciu o działalność prezesa urzędu, czyli m.in. przeprowadzone analizy i ankiety. (PAP)