"W przyszłości wszystkie kwestie dotyczące rządów i życia w Afganistanie będą regulowane przez zasady Świętego Szariatu" - zapewnił w oświadczeniu Ahundzadeh. Była to pierwsza wiadomość skierowana do opinii publicznej wydana przez emira talibów od czasu przejęcia przez nich kontroli nad Afganistanem w połowie sierpnia.

Najwyższy przywódca dodał, że talibowie będą szanować wszystkie międzynarodowe prawa, traktaty i zobowiązania, które "nie są sprzeczne z prawem muzułmańskim".

Ahundzadeh pogratulował też Afgańczykom wyzwolenia się od zagranicznych władz i wezwał nowy rząd do zapewnienia trwałego pokoju, rozwoju i dobrobytu w kraju. Zaznaczył, że rząd będzie miał obowiązek umożliwienia nauki religii i innych przedmiotów wszystkim mieszkańcom, w ramach reguł szariatu. Najwyższy przywódca Talibanu zapowiedział również, że nowy rząd zacznie funkcjonować "jak najwcześniej".

Reklama

We wtorek rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid ogłosił powstanie nowego, tymczasowego rządu Afganistanu. Premierem ma zostać mułła Mohammad Hasan Achund. W skład gabinetu wchodzi wielu doświadczonych i wysoko postawionych przywódców Talibanu.